| M12tf a întrebat:

Salutare tuturor!
Doresc și eu sa primesc niște răspunsuri ce mi-ar fi foarte de ajutor în situația mea.
Doresc sa îmi deschid un website, unde voi face "blogging" și aș dori să știu următoarele lucruri:
- sunt alte site-uri ce ma poate ajuta sa îmi creez propriul site, gratuit?
- trebuie sa investesc vreo suma de bani? Sau pot face totul gratuit și sa ma apuc de treaba?
- idei și sfaturi suplimentare pentru a ma ajuta în ceea ce fac?

6 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Salutare!
Da, exista site-uri gratuite- Wikipedia, BlogSpot- unde iti creezi blogul si il poti trece pe domeniu scurt (.NET,. blog,.eu etc). pentru 12 euro/an.

https://servhost.ro/cum-sa-faci-un-blog/

| Miauti a răspuns:

- WordPress Blogspot unde hosul e gratuit si au teme gratis standard
-suma de bani cheltuita ar putea fi pentru domeniu. de exemplu eu am un blog de 13 ani in care nu am domeniu.
- sfaturi,,, exista bloguri care ofera faturi. eu de exemplu m-am axat pe ceva ce nu se gaseste in limba romana sau in Romania (de exemplu recenzi manga (comic bookuri japoneze)
afilieri (schimb de linkuri) cu altii sau parteneriate.

oricum @BlogdeInstalatii ti a oferit deja sfaturile necesare.

| BlogdeInstalatii a răspuns:

Salut,
Poti sa faci un blog sau un site destul de usor.

- dupa ce instalezi WordPress pe site, esti gata si poti sa scrii

- trebuie sa platesti numele domeniului pe care-l cumperi (siteultau.ro) si gazduirea lui, adica un server de unde sunt accesate informatiile. Sunt destul de ieftine si nu-ti trebuie ceva special la inceput.

- Sfaturi si idei:

* In spatele articolelor scrise pe blog, trebuie sa-ti creezi un brand personal.
Poate sa fie numele tau de exemplu.
* Monetizeaza site-ul inca de la inceput. Invata ce inseamna afilierea si foloseste-o pentru a castiga bani.
* Construieste-ti o comunitate. Asta te va ajuta si te va ridica. De exemplu eu pe https://blogdeinstalatii.ro/ am stans o comunitate destul de mare in retelele de socializare si in abonatii la newsletter.
* Posteaza constant si fii persistent.

Succes!

| Werrich a răspuns (pentru BlogdeInstalatii):

Dvs ati colaborat cu George Bonea? Am vazut un videoclip in care zicea de site-ul dvs.

| BlogdeInstalatii a răspuns (pentru Werrich):

Da, asa este happy
Ma bucur ca-si aminteste cineva de mentionarea mea.

| Werrich a răspuns (pentru BlogdeInstalatii):

Bonea facuse atunci un episod memorabil, nu am cum sa-l uit.