| IonuţR1995 a întrebat:

Site-ul 'VirusTotal" in care mai multi Anti-Virusi scaneaza fisierul pe care il uploadezi, este unul de incredere? Adica poate detecta keylogger-e si alti virusi?

Răspuns Câştigător
| WxRo a răspuns:

Da! virustotal este un site de incredere.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Ora de net a răspuns:

Buna Ionut,

VirusTotal este un site de incredere, poti sa-l folosesti.

Pentru a avea computerul sau dispozitivul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi updateaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man este un site de incredere dar vreau sa iti aduc la cunostinta ca are anumite probleme cu taratarea unor fisiere prospaturi din alea bune care nu sunt neaparat identificate bine sau mai scapa/trec etc.

| WxRo a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Te asigur ca daca ai un crypter fud 100 % si il scanezi pe virustotal in 24 de ore nu mai este fud

| alexandru0sorin a răspuns (pentru WxRo):

Man ce e fud?

| WxRo a răspuns (pentru alexandru0sorin):

What does FUD mean?
FUD stands for – Fully Undetected or Fully Undetectable
Fud inseamna un crypter / trojan / virus / randsomware care inca nu este detectat de antivirusi.Fud este un atribut al acelui fisier ..si anume acela de a nu fi recunoscut ca si virus.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru WxRo):

Man pai aia am zis si eu ca daca nu e prins no sa fie prins decat mai tarziu. ai dreptate sunt omplet de acord cu tine.,

| WxRo a răspuns (pentru alexandru0sorin):

De pe virustotal crede-ma ca se prind foarte repede. Maxim 24 de ore.

| IonuţR1995 explică (pentru WxRo):

Multumesc de raspunsuri, am vazut ca nu primeste fisiere mari dar nici nu am nevoie de scanarea unor jocuri atat timp cat nu downloadez piratate.

| Anonimul95t a răspuns:

Da,este un site de incredere care scaneaza cu mai multe solutii anti-malware