| Dreamerrr a întrebat:

Ste legal sa te uiti pe un site PUBLIC, de gazduire de imagini unde sunt postate imagini diverse peisaje etc femei nude, DAR SUNT SI POZE CU PERSOANE DE SUB 18 ANI, DAR MENTIONEZ CA ACESTE POZE NU SUNT NUDE, ci in tinuta mai sexy costum de baie etc, care dau de inteles DAR NU SUNT GOALE.
Siteul poate fi accesat de oricine, ca si cum ai accesa Facebook
Siteul este rusesc, are peste 10 ani vechime, IMGSRC. RU
Am citit ca mai multe organizatii din america incercau sa inchida siteul dar fara succes, nu poate fi inchis deoarece se incadreaza(la limita) in legile actuale, este mai mult imoral decat ilegal. Am citit si ca in America au fost arestati persoane care santajeau minori sa faca poze, pe care le INCARCAU pe site, parca si poze nude, dar acele poze nu pot fi accesate decat cu parole sau ceva de genu.
Eu consider siteul ca material de fapfap nimic mai mult, mentionez pozele cu minori in ipostaze mai sexy sunt numai o parte a siteului, care contine 100 de mii de alte poze atat pentru adulti cat si poze de toate categoriile,

5 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Buna,
Conform legislatiei din Romania, Codul Penal, Art. 374 (12) Vizionarea de spectacole pornografice în cadrul cărora participă minori se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă. (2) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) au fost săvârşite printr-un sistem informatic sau alt mijloc de stocare a datelor informatice, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani. In alineatul (4) se mentioneaza - Prin materiale pornografice cu minori se înțelege orice material care prezintă un minor ori o persoană majoră drept un minor, având un comportament sexual explicit sau care, deși nu prezintă o persoană reală, simulează, în mod credibil, un minor având un astfel de comportament, precum și orice reprezentare a organelor genitale ale unui copil cu scop sexual.
Este foarte greu sa iti spunem daca materialele pe care le vizionezi sunt ilegale daca nu le putem evalua, iar daca situl poate fi accesat in mod public, acest lucru nu inseamna ca nu poate avea continut ilegal.
Chiar daca activitatea ta pe site nu se incadreaza in categoria de infractiuni, faptul ca il accesezi pe acesta face ca tu sa sustii financiar (chiar daca indirect, prin vizionarea de reclame) un website in spatele caruia se ascund persoane care abuzeaza copii. Recomandarea noastra, atat pentru protectia ta, cat si a altora, este sa accesezi alte websituri care au o politica serioasa in acest sens si care nu permit astfel de materiale care prezinta abuz sexual asupra copiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca este ilegal, asa cum nu e ilegal.sa te uiti la filme pornografice. Poate ca anumite poze de pe acel site au fost furnizate in mod ilegal de catre administratorii site-ului, dar asta nu este problema ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Site-ul e înregistrat cu extensia.ru, iar în Rusia nu este ilegal. În alte state, precum Canada, e ilegal, dar nu se poate face nimic pentru că se aplică doar legea statului unde a fost înregistrat site-ul.

| Dreamerrr explică (pentru anonim_4396):

Pe mine ma intereseaza sa stiu daca ma uit la pozele alea pot sa am ceva probleme sau nu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dreamerrr):

Nu, nu ai probleme dacă te uiți. : ))