| KitsuneShinda122 a întrebat:

Sunt de încredere site-urile(aplicațiile) Wish și Aliexpress?

4 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Bună!

Sunt de încredere în sensul că primești obiectele dacă faci o comandă, dar calitatea lor poate fi îndoielnică. Recomandarea noastră este să privești cu scepticism anunțurile diverșilor vânzători din China. Există foarte multe persoane care au fost dezamăgite de ceea ce au primit, comparativ cu produsele prezentate în poze - câteva exemple:
http://9gag.com/......from-china

http://www.huffingtonpost.com/......49572.html

| ibaal a răspuns:

Cumpara milioane de oameni de acolo,ideal ar fi sa nu platesti cu cardul(cont) de economiilaughing
just in caselaughing
dar, produsele sunt varrrrza!
Nah, la cat platesti, aia primesti!
Plus, timpul de livrare este cam...luuung.

| doctorandus a răspuns (pentru ibaal):

Wish.com, e site real, cu produse adevarate, si-ti vin acasa.

Uneori scrie clar: produsul gratuit, dar transportul costa. Pe Wish trebuie sa citesti tot ce scrie la descriere, de ex. hard disk 10 TB la 2 euro? Nu, scrie clar ca e doar carcasa, hard diskul trebuind sa-l adaugi tu personal. Deci: casca bine ochii la ce scrie!

Si nu e obligatoriu mai ieftin ca altundeva. De ex. am comandat o lanterna, a venit fara acumulatori (tip 18650) si fara alimentare, m-au costat astea mai mult ca lanterna. De fapt, nu mi-au promis acumulatori si alimentare, asa ca nu au comis nicio escrocherie.

Plus: atentie la vama/TVA. Eu fac mai multe comenzi mici decat una mare, tot banii aia ii platesc pe produse si transport, dar scap de TVA si de vama.

E bun daca stii bine ce cumperi, de ce si la ce pret. Nu trebuie sa cumperi impulsiv.

Si, da, exista unele escrocherii pe el, am cumparat niste stickuri USB de 2 TB si sunt fake, dar am primit toti banii inapoi fara sa fie nevoie sa le trimit inapoi. 2 TB memorie flash costa 200-600 euro (pret pentru producator, nu pentru vanzator), nu 8 sau 10 euro.

| ibaal a răspuns (pentru doctorandus):

Ai scris cam mult si nu inteleg de ce esti contra mearolling on the floor
nu stiu cate experiente ai avut tu cu wish,insa,raman la parerea mea,daca iei doua produse,fie ele si de acelasi fel, daca ai "norocul" meu(de exemplu) laughing
vin diferiterolling on the floor
hai sa fim seriosi, primesti ce platesti...dar, unii se multumesc si cu putinbig grin
Unele sunt acceptabile, insa...
Eu nu i-am spus nimic nasolrolling on the floor
1.Calitatea reflecta pretul.
2. Si oricat de "sigur" e, tot nu platesc acolo cu cardul ala "plin" laughing
Nah, parerile melebig grin
Daca vrei sa cumperi in bulk si sa revinzi, eu am prosperat o vremebig grin laughing
Ca si alea de pe alibaba, romanului ii place ieftin si prostlaughing