| Lucian4 a întrebat:

Tel Sony z5 are antivirusul avg protection preinstalat. Este bun sau trebuie sa instalez altul? Care antivirus e bun(detecteaza si sterge) pentru Android?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Am utilizat un set de 605 de aplicatii infectate (.apk) si am testat principalele 21 produse de securitate pentru Android.

Iata rezultatele detectiei:

IKARUS mobile.security – 562 detectati (92.89%)
Kaspersky Mobile Security* – 519 detectati (85.7%)
F-Secure Mobile Security* – 513 detectati (84.79%)
Avast! Mobile Security – 501 detectati (82.8%)
QuickHeal Mobile Security Free – 493 detectati (81.48%)
G Data Antivirus Free – 485 detectati (80.16%)
VirusFighter – 475 detectati (78.51%)
LINE Antivirus – 414 detectati (68.42%)
AVG Antivirus FREE – 388 detectati (64.13%)
Zoner Antivirus Free – 387 detectati (63.96%)
Norton Security & Antivirus – 380 detectati (62.8%)
Sophos Security & Antivirus – 369 detectati (60.99%)
TrustGo Antivirus – 368 detectati (60.82%)
NQ Mobile Security & Antivirus (NetQin) – 362 detectati (59.83%)
Dr.Web Anti-Virus Light – 331 detectati (54.71%)
Comodo Antivirus Free – 298 detectati (49.25%)
Trend Micro Mobile Security & Antivirus – 248 detectati (40.99%)
ALYac Android – 244 detectati (40.33%)
BitDefender Mobile Security & Antivirus – 243 detectati (40.16%)
ESET Mobile Security – 240 detectati (39.66%)
IObit Advanced Mobile Care – 191 detectati (31.57%)
http://www.faravirusi.com/......usi-com-2/

3 răspunsuri:
| Lucian4 explică (pentru RAY):

Ohooo mersi ray

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Pe Android ai voie cu mai multi antivirusi in acelasi timp, nu e ca la Windows.

| Ora de net a răspuns:

Buna, Lucian,

Este bine sa retii ca pentru a avea dispozitivul protejat este foarte important sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi updateaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja telefonul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala aplicatii straine sau care vin la recomanadarea unor straini.

Recomandarea noastra este sa folosesti AVG avand in vedere ca telefonul vine preinstalat cu aceasta optiune.