| MZc a întrebat:

Un linux PC nerecunoscut s-a contactat, de ce imi apare asta pe Instagram? Ce e linux?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Linux e un sistem de operare. Nu numai pentru calculatoare vechi, dimpotrivă - există variante potrivite pentru orice configurații.
Iar mesajul primit înseamnă că cineva a reușit să îți spargă contul de Insta.
Dacă mai poți, schimbă parola. Dacă nu... adio!

| gabicoo a răspuns:

Înseamnă că cineva s-ar conectat la contul tău de Instagram de pe un laptop sau PC cu Linux! Linux este un sistem de operare folosit pe PC-uri sau laptopuri mai vechi și/sau slabe!
Problema ta e că cineva s-ar conectat la contul tău! Schimbă urgent parola!

| Brizbriz a răspuns:

Cred ca e "conectat" nu contactat

practic instagramul recunoaste sistemul de operare de pe care se connecteaza un cont, si mesajul este gresit, pentru ca e tradus gresit (daca tu l-ai scris corect si complet)
ar trebui sa fie "cineva s-a conectat pe contul tau de pe un calculator necunoscut (nerecunoscut) cu Linux"

deci... NU STII CINE, SCHIMBA PAROLA!

| Brizbriz a răspuns:

"Ce e linux?"

Linux e un sistem de operare (windows e un sistem de operare) gratuit, facut de la 0 de entuziasti
https://ro.wikipedia.org/wiki/Linux

| MskDesign a răspuns:

Cea mai raspandita varianta de atacuri cyber, este Kali Linux. Mai bine reinstalezi SO Microsoft sau Android, si vei scapa de probleme!