| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare ok publicarea datelor personale (cnp-etc.) online în vederea unei angajări?
Am înțeles că Glovo cere / pretinde lucrul acesta pentru a te putea angaja la ei!

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unde sa le publici?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca nu e bine sa le afisezi public.
Nu esti obligat sa o faci si daca o faci este decizia ta.

| darrio2007 a răspuns:

Da. Dar numai la ei. Altfel cum?

| mgtow a răspuns:

Niciodata nu dai cnp sau CI online. La angajare directa cu firma prezinti actele necesare

| Lukasssz a răspuns:

Raspunsul este simplu, nu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu numai Glovo.

Mi se pare cel puțin bizar.
E ca și cum mi-aș publica chiloții online.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Nu.

| MValentin a răspuns:

Si la o înregistrare la cazino-uri online tot publici cnp etc, odata ce au gdpr nu-i problema, sa fim serioși

| 4ndr33y a răspuns:

Publicarea nu e acelasi lucru cu transmiterea sau trimiterea.
In UK totul se facea online, am trimis multe documente personale online.
In Romania cand m-am angajat remote, tot online am trimis documentele.
Este complet legal, si marile companii de telecom, tot online furnizeaza contracte si alte date. Este raspunderea celui care le primeste sa nu le publice.

| Feitan a răspuns:

Da, este perfect normal. Cand faci accident auto si faci amiabila nu ii faci poze la datele vinovatului? Asigurare, talon buletin etc?
Normal Glovo sau orice firma iti va cere catea de identitae, nu trebuie si ei macar sa stie pe cine angajeaza si cine v-a urma sa livreze mancarea? Daca fugi cu mancarea sau cine stie ce faci nu trebuie sa stie cine a facut?

| mi25 a răspuns (pentru Feitan):

Dar nu se publica online. Acele date raman doar in dosarul de paguba.

| Feitan a răspuns (pentru mi25):

Nici cand dai buletinul pentru angajare la Glovo, tazz, foodpanda etc nu se publica online laughing

| iVlad27 a răspuns:

Salut.
NU,niciodata.
Daca au nevoie de datele tale vor avea dupa ce esti angajat.iar asta nu se poate intampla inainte de o intalnire cu angajatoru niciodata inainte..deci NU

O zi frumoasa.