| xRaduC a întrebat:

Vreau sa comand un curier prin intermediul caruia sa vand cateva produse pe OLX.

Ce nu inteleg eu este ce reprezinta campul "Valoare ramburs"? By default, e completat cu 1000 lei. Confuzia mea apare din momentul in care vad la ceilalti ca ar completa cu 10-20 de lei campul respectiv...

Am asta: RAMBÚRS, rambursuri, s. n. Sistem de expediere a unei mărfi conform căruia destinatarul este obligat, la primire, să achite expeditorului contravaloarea mărfii sau a taxei de transport. ♦ Contravaloarea mărfii sau a taxelor de transport plătită de către destinatar expeditorului. – Din rambursa (derivat regresiv).

Dar din definitia asta nu inteleg: eu ca expeditor, ce ar trebui sa completez in acel camp? Am produsul la valoarea de 200 de lei. Pun 200 de lei acolo? Sau pun si costul transportului? Cum il mai calculez si pe asta?

Also, cum imi vor fi virati banii, pe card sau o sa vina personal AWB-ul sa mi-i inmaneze?

TL; DR
Rambursul ce reprezinta? E doar o alta denumire pentru pretul produsului? Mai sunt incluse si altele pe langa pretul produsului?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca produsul costa 200 lei si transportul 20 lei vei pune la ramburs 220 lei. Banii for fi adusi de curier. Atentie! Transportul banilor mai presupune o taxa. Sa intrebi curierul! Daca transportul banilor mai costa 20 lei pui la ramburs 240 lei.

| xRaduC explică (pentru Salontanul):

Am vazut ca am optiunea sa fie virati si pe card daca pun IBAN-ul. Mai trebuie platit ceva in situatia asta?
Si daca cumparatorul plateste transportul? Mai trebuie inclus in ramburs pretul transportului in situatia asta?

| Salontanul a răspuns (pentru xRaduC):

In situatia cu IBAN-ul nu mai platesti aducerea banilor, cred! Ar trebui sa iei legatura cu curierul si sa intrebi. Eu am trimis unui prieten niste pălinca si nu mi-au cerut decat transportul. Acum depinde si cu cine transporti. Eu am trimis cu Fan Courier.

| mihai69 a răspuns:

Rambursul ăla e suma pe care vrei s-o primești. Ar trebui să includă prețul produsului vândut, al transportului, precum și alte eventuale taxe ale curierului.
Costul transportului îl poți afla făcând o simulare pe saiTul curierului pentru un colet ca al tău.