| almaz a întrebat:

1,81 / 85 kg (ideea este că % de grăsime este ridicat, am burtă, sunt moale, etc..etc...) Cum să scad procentul de grăsime ca să nu slăbesc din mușchi? Mi-am propus să nu mai mănânc alimente grase și să reduc câte mai multe calorii, dar cu toții știm că dacă no să mănânc o să pierd cunoștința la sală când ridic câte 50-60 kg la piept, de aceea vreau să consum creatină ca să-mi dăie forță și să am putere la sală macar că no să mănânc, vreau să definesc mușciul dar să scap de toată grăsimea asta... poate îmi mai spune-ți un sfat cineva

2 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Mănâncă ce ai mâncat şi până acum dar fă sport, că altfel slăbeşti şi e mai rău.

| DovleacTurbat a răspuns:

Ca sa slabesti trebuie sa fii in deficit caloric. Scazi cate 200-300 calorii de inceput din alimentatie, o iei treptat ca sa se obisnuiasca organismul. Ridici nivelul proteinelor la cat mai mult posibil 170g pe zi, iei si un izolator proteic daca este nevoie. Ai grija ce mananci, carbohidratii si grasimile la un nivel cat mai jos carbo la un 50-75g pe zi, iar grasimile 10-15, restul doar proteine si multe minerale si vitamine, mananca multe fructe si legume si ia-ti si un complex de vitamine pe langa consumul de fructe si legume plus sport ( trasul de fiare in sine plus cardio 2-3-4 sesiuni pe saptamana cum te simti tu mai bine. Succes