| Nucint a întrebat:

300 de calorii sunt același lucru la îngrășare? Adică dacă mananc o pâine se depune la fel ca niste canepa daca au aceleași calorii? Banuiesc că ați înțeles,alimente egale caloric, se depun la fel?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,300 cal din orice in plus caloric se depune ca grasime

| Frank51 a răspuns:

Din păcate nu.
Alimentele cu indice glicemic mare stimulează o cantitate mult mai mare de insulină. Dacă acest ciclu este repetitiv se va dezvolta o boală denumita diabet. Adică deși nu te îngrași, ai diabet, ceea ce este aiurea.

| aXy99 a răspuns (pentru Frank51):

Da, ca faci diabet peste noapte, ce sa zic laughing

| Frank51 a răspuns (pentru aXy99):

Nu ar dura mai mult de 30 de zile. Asta dacă dieta este compusă exclusiv din alimente cu indice glicemic 80-95.

| aXy99 a răspuns (pentru Frank51):

Cat rahat poti sa mananci.

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Diabetul este genetic in mare parte nu de la dulciuri, pers obeze au rezistenta la insulina, e adv = au glicemia mai mare

| Frank51 a răspuns (pentru RAY):

Da, poate fi genetic, și da poate fi și cauzat de o alimentație proastă.
Pentru userul de mai sus nesimțit :
Până acum doar tu ai mâncat rahat.Eu am vorbit frumos, mi-am expus punctul de vedere și tu te-ai băgat peste mine, plus de asta ai demonstrat că ești neam prost.

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

De acord si eu eram la prediabet dar prin dieta 50% si hit am ajuns sa am o glicemie cat de cat normala

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Nu putem compara 300 de cal din salata, fructe, peste vs ciocolata, trebuie mereu pus accent pe nutriție

| aXy99 a răspuns:

Da. Ori ca mananci 300 kcal din ciocolata sau din salata, daca vei fi in surplus caloric, aceste kcal se vor transforma in grasime.

| gabicoo a răspuns:

Cânepa se fumează! Deci nu se depune!
Eventual pe plămâni!

| AnastasiaK a răspuns:

Depinde și de efectul termic al alimentelor. Spre exemplu, organismul folosește mai multă energie pentru metabolizarea proteinelor decât pentru a carbohidraților. Deci, din punctul ăsta de vedere, consumarea a 300kcal provenite din proteine nu va echivala cu consumarea a 300kcal din carbohidrați. Și pe la fibre mai apar diferențe, dacă nu mă înșel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se depun la fel.
Dar restul efectelor pe care le au depind de valoarea lor nutritionala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! 300 calorii de fructoza raman in ficat si nu ajung la muschi. 300 calorii de glucoza se transforma in trigliceride daca muschii nu au nevoie. 300 calorii de orice conteaza in cat timp sunt absorbite si ce glicemie ai deja in sange. 300 de calorii de legume vor consuma multe calorii ca sa fie digerate la fel ca 300 de calorii de grasimi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice lucru ori este metabolizat ori este stocat ca grasime

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Grasimile se depun direct si usor nici nu trebuie multa insulina, dar repet in plus caloric.