| anonima188888 a întrebat:

4000 de pași pe zi adică cam 2 km e bine pentru un stil de viata sănătos?

Răspuns Câştigător
| Ralena a răspuns:

Daca nu faci 10.000 de pasi cum e popular pe Instagram, n-ai veața in rand cu lumea! Instagramul e la putere, el dicteaza numarul de pasi! Heil Insta!

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

E relativ ok, dar recomandat ar fi 10.000.

| laSoledad a răspuns (pentru nimportequi):

Dar sunt putini ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astăzi am făcut 23. 000 de pași, alaltăieri 49.000 de pași.

| xerxes1 a răspuns:

4000 fac doar lenesii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre 5000 - 10 000 ar fi ideal

| RAY a răspuns:

E putin, macar o ora in pas rapid, asta inseamna cam 8, 9 km

| aXy99 a răspuns:

E bine.

| Ralena a răspuns:

2 km inseamna 18 minute. Ceea ce e prea putin. Minim 4 kilometri.
E oarecum asa: 2 km este putin peste sedentarism total. Dar nu pentru un stil de viata sanatos.

Pentru un stil de viata sanatos ai nevoei de: alimentatie corecta, sport minim 40 de minute pe zi pentru a produce si endorfina, dopamina, serotonina. In sport e bine sa ai si parte de cardio (un anumit numar de batai pe minut) pentru intarirea muschiului inimii. Apoi intinderi pe fiecare grupa de muschi zilnic pentru drenaj limfatic. Si somn corect, adica intre 10-12 seara sa dormi pentru o secretie hormonala optima, somnul sa fie intre 7-9 ore pe noapte (nu mai mult), in pozitie corecta.