| Opincaru_Alexandru_1988 a întrebat:

A mai folosit careva suplimente de la Devil Nutrition? Teoretic par ok dar ma intereseaza si practic. Ca au niste preturi dubios de mici. Sunt bune de ceva sau bani aruncati in vant?

6 răspunsuri:
| MoruAndrei a răspuns:

Iti intoxici ficatul pe bani, asta faci. Incearca sa te hranesti cum trebuie, lasa suplimentele si incearca sa ai 6 mese bogate pe zi + minim 3 L de apa.

| Opincaru_Alexandru_1988 explică (pentru MoruAndrei):

Imi explici tew rog si de ce imi intoxic ficatul? Prafurile proteice sunt la fel ca si alimentele. Avantajul lor e ca este absorbit mult mai repede de organism, acest lucru fiind important dupa antrenament. Din ce stiu eu si din ce documente si articole am citit, atat timp cat nu depasesti doza recomandata nu se intampla nimic rau. Mai rau iti intoxici ficatul mancand fast-food, prajeli etc. Cat despre cele 6 mese pe zi si cei 3 litri de apa sunt de acord cu tine, dar sunt informatii care le stiam deja. Ma interesa strict calitatea produselor Devil Nutrition.

| MoruAndrei a răspuns (pentru Opincaru_Alexandru_1988):

Nu te lasa pacalit de articolele de pe internet si reclama facuta la anumite suplimente, e normal sa nu spuna un producator din ce produse chimice sunt formate suplimentele. Suplimentele sunt produse strict chimice obtinute prin sinteza chimica. Gandeste-te la un parfum de exemplu, oare cate petale trebuie sa foloseasca pentru a obtine 1ml de esenta? Asa e si cu astea, gandeste-te cata proteina naturala de exemplu ar trebui sa extraga din alimente sa faca ceea ce fac ei. In plus de asta, proteinele se dezintegreaza repede, gandeste-te la alimente, un supliment are termen de valabilitate cateva luni sau chiar ani intregi. Un supliment nutritiv de calitate este foarte scump, cei care se intretin cu suplimente nutritive de calitate ajung si la 2.000-3.000 de euro/luna, dar acestia sunt cei care cu asta se ocupa si fac bani din asta, de aceea isi permit sa cheltuie asa mult.

| Opincaru_Alexandru_1988 explică (pentru MoruAndrei):

De exemplu proteinele sunt facute in special din zer, produs care inainte de a aparea proteinele pe piata era aruncat sau dat la porci, deci nu este foarte scump. Acum in loc sa fie aruncat zerul este trecut prin mai multe procese ca sa il faca pudra. In plus au o perioada mare de valabilitate pentru ca este un produs uscat. Dar apreciez raspunsul tau.

| MoruAndrei a răspuns (pentru Opincaru_Alexandru_1988):

Ok, nu stiu daca te-am putut ajuta si daca am reusit sa-ti explic cum trebuie, eu stiu asta foarte bine pentru ca fac sport cam de 12 ani si am vorbit cu multi nutritionisti buni, care la randul lor cunosteau producatori. Multe realizari si succes!

| Opincaru_Alexandru_1988 explică (pentru MoruAndrei):

Multumesc asemenea. Si da apreciez raspunsul tau.