| DJBenY a întrebat:

Ajuta kickbox-ul pe strada? vreau sa ma apuc de el, chiar maine ma duc sa ma inscriu si unii spun ca da altii ca nu, si as vrea sa stiu mai concret big grin.

Răspuns Câştigător
| MaryusCobra a răspuns:

devil ca sa stii de pe acum... KickBoxul te ajuta pe strada pentru ca este legat de luptele de strada cam 55-60%! Si cred ca te referi la "Smardoiala"winking te ajuta stai linistit! Ia si apucate, baga antrenamente, fa forta o sa vezi ca o sa fi diferit BAFTA! Funda? big grin

10 răspunsuri:
| Ecea a răspuns:

@Buii esti tare prost,cum sa faci sala la kick box? este fix invers,nu ai voie sa faci sala cat timp vrei sa faci kickbox pentru ca muschii iti ia din viteza si din agilitate(exemplu BoB Sapp ce-l mai prost jucator dar loveste cu o tona jumate)

Kick-Boxul este unul din cele mai bune si frumoase sporturi.
Eu am practicat KickBox chinezesc(in combinatie cu kung fu)este foarte greu,se bazeaza mult pe rezistenta,noi faceam o ora rezistenta o ora antrenament intr-o zi.
Pe strada ajuta orice stil de lupta,pentru ca spre deosebire de meltenii care se bat ca animalele tu sti sa folosesti lovituri corecte. exemplu pana vine ala cu pumnul din fundu gradinii tu deja i-ai dat-o in barba scurt si doarme.
Eu de cand am practicat,nu imi mai este frica pe strada de batai, ma bat si cu 3, nu e o problema.
Dar problema este alta,cat timp ai contract cu o sala de kickbox esti intr-o baza de date,iar daca cineva te reclama ca l-ai batut pe strada,faci niste puscarie pentru ca pumnul tau este considerat arma alba,eu am dosar penal pentru vatamare corporala grava si faptul ca am facut kickbox m-a dezavantajat mult in dosar.
Oricum o sa inveti ca kickbox-ul, si in general luptele sunt arta, nu bataie.

| ταξιδιώτης a răspuns:

Nu,in artele martiale este promovata nonviolenta...e un proverb "nu conteaza cat de mare este cainele ci bataia din el", n-ai sa vezi luptatori de arte mariale (adevarati) luptandu-se pe strada.Un om puternic evita lupta, si daca nu se poate altfel isi face adversarul sa "inteleaga" ca lupta nu are sens.Intodeauna se gaseste cineva mai puternic decat tine cata de putere si experienta ai avea.

| MaryusCobra a răspuns:

Ecea are dreptate foarte mare! nici eu nu te sfatuiesc sa te duci la sala dar antrenamentele te vor ajuta sa faci forta! chiar daca vei mai slabi in viteza! si alergatul prin parc pe undeva este un ajutor!winking

| DJBenY explică:

Si la aparare ma refer!

| Buii a răspuns:

Iti zic eu ca nu ajuta. pentru a putea stii sa te bati cu stilul kickbox pe strada iti trebuie cam 2-3 ani de experienta, pentru a putea pune fibra pe tine ca acolo sigur o sa faci si sala. Si daca tu crezi ca mergi 2 luni acolo si ii faci pe toti de pe strada e grav, deoarece in lupta de strada nu stii cum poate da ala si tu esti invatat intr-un fel, insa te ajuta sa invetzi eschivehappy

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandru_5661 a răspuns:

Nu cred ca o sa iti foloseasca kickbox-ul/MMA etc... daca unu scoate un pistol sau un cutit rolling on the floor.
E bine sa stii pentru tine sa te apari dar odata ce unu vine sa te atace iar tu esti mai rapid si ataci primul devi agresor...straight face
Mai bine eviti prostiile astea daca poti! daca nu le poti evita, te aperi.

| alexandru_6124 a răspuns:

Eu cred ca nu!

| mrcea a răspuns:

Ma esti chiar stupid foarte stupid pai daca faci kickbox ca sa inveti smardoiala esti stupid si eu fac si am 12 ani si fac cu un antrenor.