| vlad_2771 a întrebat:

Ajuta proteinele in dezvoltarea masei musculare? Dar cam cate calorii ar trebui consumate pe zi?

Răspuns Câştigător
| Estera123 a răspuns:

Proteinele sunt principala 'mancare' a muschilor, daca pot spune asa. Daca faci sala pentru a-ti creste masa musculata, nu conteaza cate calorii mananci, conteaza ce mananci. Bineinteles ca trebuie sa mananci cat mai multe proteine (carne, lapte, alune, nuci) pentru a-ti creste masa musculara, si daca se poate, sa iei anumite suplimente.

| FitMonkey a răspuns (pentru Estera123):

Alune, nuci = grasimi sanatoare
proteine= carne oua lapte branza lactate.

| Estera123 a răspuns (pentru FitMonkey):

Crede-ma ca si alunele si nucile contin o doza de proteine. Intr-adevar, nu in cantitate foarte mare, dar doar din acestea iti poti lua aportul de proteine vegetale.

15 răspunsuri:
| KaterinaPetrova a răspuns:

Ajuta mult.dar trebuie sa ai si un anumit regim ca sa faci cvwinking

| tenshi261 a răspuns:

Da daca vrei sa ai muschi dar trebuie sa faci si sala

| WR104 a răspuns:

Proteinele le poti lua dijn alimente sau le poti cumpara, ele au rolul de a construi masa musculara.

| Cosmin86 a răspuns:

"Ajuta"? Vrei sa spui ca fara ele nu are din ce sa se faca masa musculara happy

| cryssu2008 a răspuns:

Proteinele ajuta foarte mult in dezvoltarea masei musculare. Din cauza aceasta sunt recomandate si de specialisti. Caloriile te ajuta la sanatate, nu are treaba cu masa musculara. Pentru o persoana de 60 kg, trebuiesc in jur de 2000 calorii.

| IepureleCuLopată a răspuns:

Ajută foarte mult și sunt recomandate!

De calorii nu ltiu, dar proteinele sunt foarte importante!

Baftă!

| Sen7iment a răspuns:

O proteina buna trebuie sa aiba calorii cam 3g din doza care o administrezi...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sen7iment):

Cum naiba sa aiba calorii 3g? De cand naiba se masoara caloriile in grame?

Esti in stare sa te exprimi corect?

| AdeleWalker a răspuns:

Alimente care ajuta la dezvoltarea masei musculare: soia, carnea de pui, pestele, ouale, laptele etc.
E nevoie sa consumi aproximativ 2000 de calorii pe zi. happy

| jazzzy a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa ii pui aceasta intrebare profesorului de sport sau instrucorului de la sala la care mergi. proteinele administrate fara cunostinta de cauza sau fara exercitii fizice corespunzatoare pot avea un efect devastator.

| Cosmin86 a răspuns (pentru jazzzy):

Serios? Stii macar ce sunt proteinele?

| jazzzy a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, ai dreptate.nu am fost atent si ma gandeam la proteinele sintetice care au dezavantajul ca sunt metabolizate mai greu de organism, au "impuritati" - deci contin si alte chimicale nedorite (bineinteles in foarte mici cantitati), imposibil de eliminat prin procesul de fabricatie care sunt toxice pentru organism.

| Cosmin86 a răspuns (pentru jazzzy):

Nu exista proteine sintetice, tot din mancare sunt facute ( lapte, zer, albus de ou, soia, etc. ). Chimicalele alea sunt indulcitori artificiali ( in special aspartam, ala e nociv ) sau altele, dar iti poti cumpara si doar proteine pure, fara niciun indulcitor sau alta substanta, ca sa-ti asiguri necesarul proteic fara sa-ti fortezi stomacul cu prea multa mancare.