| EmilLyWilliamS a întrebat:

Allo tuturor happy am o problema acum o zi in urma am hotarit sa fac splitul fara sa ma incalzesc si dupa asta ma doare legamentele de la un picior((( ce sa fac sa imi treaca mai repede...am luni antrenamente la cheerleading si inot imi trebuie urgent ajutorr. Spuneti-mi ceva informatii la aceasta tema happy

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am luat de pe un site medical: Majoritatea leziunilor ligamentului colateral se vindeca prin efectuarea de catre pacient a unui program de exercitii. Medicul va recomanda in plus comprese cu gheata pentru reducerea durerii si purtarea unei fese elastice, pentru a proteja si a stabiliza genunchiul. Aceasta leziune se vindeca in 2–4 saptamani. Un ligament sever lezat sau rupt poate fi insotit de ligament incrucisat anterior rupt, care necesita tratament chirurgical.
Era bine daca mergeai la medicul de scoala sau de familie.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

In primul rand sa inveti sa scrii fara dezacorduri, ca e mai dureros decat ligamentele!

Răspuns utilizator avertizat