| Roxana98maria a întrebat:

Am 12 ani, 163 cm și 45 kg. Fac baschet o ora, trei zile pe săptămână. Vreau sa ajung la 40 kg fără medicamente. Ma puteți ajuta?

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu te putem ajuta. Esti in una din cele mai serioase perioade de crestere (0-2 ani, 9-12 ani, 15-17 ani), si tu vrei sa scazi in greutate, si facind un sport ce ajuta la cresterea in inaltime, deci si in greutate. Deci ai doua plusuri mari pentru crestere, si tu vrei un minus, ca sa scazi. Nu ar fi ceva normal daca ai reusi. Mai ales ca ai suficient de putine kg pentru cei 163 de cm ai tai. Eu as zice sa mai pui cateva kg, ca nu ar strica deloc, oricum le vei pierde datorita cresterii in inaltime pana ce devii femeie matura

| larrii a răspuns:

De ce ai vrea sa ajungi la 40 de kg? Daca faci sport, faci si masa musculara, care trage la cantar. Nu te mai uita atata la cate kg ai, daca te uiti in oglinda si iti place ce vezi, kg nu mai conteaza.

| Bondarel99 a răspuns:

De ce? Esti perfecta asa.

| R0byZ00r a răspuns:

Nu iti recomand, ai nevoie de cat mai multe kilograme, pentru ca organismul trebuie sa arda grasimi cand faci sportul asta.