| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani, vreau sa fac un sport dar nu stiu ce sa aleg.
Am mai facut inot, dar nu de performanta. Ma gandeam la box, dar nu sunt slab si obosesc mai repede, vreau sa stiu ce sport sau ce as putea sa fac ca sa slabesc si ca sa imi lucrez si muschii. Am aprox. 1.63m (cred) si 60kg.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu sa faci ce iti place tie, masa musculara o faci prin ridicat de greutati

| Violleta2022 a răspuns:

Alege un sport de echipa, ca sa-ti faca placare sa-l practici: baschet, handbal sau volei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Arte marțiale. Aikido dacă ai la tine în oraș.

| Sn4k3 a răspuns:

Tine-te de inot ca e bun si te poti apuca de un sport de contact (box, mma etc). Logic ca obosesti repede la inceput, o faci si daca esti slab, dar dupa ceva timp de antrenament, o sa prinzi rezistenta si o sa te si definesti.

| RobertMoon a răspuns:

Cine a zis ca daca nu esti slab nu poti face box? laughing Dupa cum stii boxul este pe diferite categorii de greutate, incepand de la cea mai usoara terminand cu cea mai grea. Obosesti pentru ca nu esti obisnuit cu efortul nu pentru ca nu esti slab, daca te antrenezi in timp nu vei mai obosi asa usor. Nu te-ai uitat la Joshua vs Ruiz? Joshua avea un corp excelent pe cand adversarul parca a fost umflat cu pompa de la Burger King ca sa ajunga la categoria aia si tot a castigat meciul, asa ca daca iti place boxul nu ai de ce sa nu te duci, ai 12 ani, esti copil si ai timp ohoho sa iti modelezi corpul si sa devi rezistent la efort mare asa ca da-i bataie.

| Lizuca1234 a răspuns:

Incearca artele martiale(eu am facut taekwon-do), nu renunta la inot. sportul te disciplineaza si te face mult mai sociabil!

| 22Elena a răspuns:

Buna! Incearca fotbal! E un sport..si nu doar ca slabesti, iti dezvolti si gandirea., esti mai sanatos..mai ușurat..Iesi mai mult cu prietenii.
La 1, 63, greutatea trebuie sa fie cuprinsa..intre 45-60 kg.
E ok.