| ralfy123 a întrebat:

Am 14 ani, 1.80 si 61 kg (ectomorf). Am mers la sala 2 luni si am reusit sa pun cam 2 kg, putin dupa mine in 2 luni.
Azi ma repuc. am facut pauza 1 sapt, ceva sfaturi sa pun masa mai rapid, sau sa ma ingras?

5 răspunsuri:
| KiddSmoke a răspuns:

Nu te grabi... 2 kg in 2 luni nu e putin. Faci antrenamente cam o data la 2-3 zile [ sau dupa ce iti trece febra ], si faci cat poti, nu incerca sa te fortezi.

| FitnessTrainer a răspuns:

120-150 g proteine, 180g carbo. Antrenament intens, odihna. E destul de ok cat ai evoluat deoarece nu prea ai testosteron suficient la varsta de 14 ani. Ai grija la incheieturi, sa nu le fortezi.

| JohnnyBi a răspuns (pentru FitnessTrainer):

2.6.1 e raportul bun. 120g proteine ai nimerit, dar dublu carbo

| FitnessTrainer a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nu stiu... eu cu 3-4g carbo/kg corp am crescut pana la 85 de kg si nu prea a fost nevoie sa fac definire. Probabil zici 6 g carbo pentru ca zice ca e ectomorf? Nu mi se pare la 61 kg-14 ani.

| JohnnyBi a răspuns (pentru FitnessTrainer):

Varsta nu e relevanta la greutate. macar pana la 70 kg la inaltimea lui 6g sunt bine. pe urma poate scadea la 3-4