| Alexandru230430432 a întrebat:

Am 14 ani 1.83 si 66 kg, si as vrea sa ma apuc de sala, e bine daca iau creatina? afecteaza cu ceva?

9 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Creatina e singurul supliment care chiar te ajuta la sala. ia cu incredere. nu da banii pe praf de copt sau alte balarii de "gainere". Spor la sala.

| Alexandru230430432 explică (pentru peperonies):

Multumesc frumos, asa am sa fac, am deja creatina capsule, se ia 6 pe zi cica, e bine asa? 3 inainte de sala, 3 dupa.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Alexandru230430432):

Puteai sa o iei si tu monohidrata, micronizata pudra, luai 5g la 24h si aia era. Asa trebuie sa stai la inghitit.

| aXy99 a răspuns (pentru Alexandru230430432):

Daca bei suficienta apa nu ar trebui sa ai probleme, dar vezi tu, toate studiile au fost facute pe persoane majore, de regula peste 21 de ani, tu esti in crestere, nu stiu daca ai nevoie de suplimente. Cat despre gainere...au o tona de zahar, mai bine mananci fructe.

Răspuns utilizator avertizat
| FURRIA a răspuns:

Esti putin cam slab pentru inaltimea ta, creatina are rolul de a retine apa in muschi, avand in vedere ca ai kg putine ti-as recomanda sa iei ceva pentru masa. Dar prima oara pana inveti aparatele ti-as recomanda sa faci sala 1 luna-2 luni pana inveti aparatele si sa faci corect exercitiile. Apoi sa iei o proteina care sa te ajute sa pui masa, ti-as recomanda( ProMass sau Protein. Buzz 100%Whey) ambele sunt foarte ieftine si au 2-3kg. Cu acestea am inceput si eu sa pun masa cand m-am apucat, creatina ti-as recomanda sa iei doar dupa ce ai 8-9 luni de sala.

| Alexandru230430432 explică (pentru FURRIA):

Aha, multumesc frumos, dar daca iau creatina de acum, nu am nici un efect?

| Kiitra a răspuns:

Creatina iti distrunge ficatul!