| Gheorgeflorin45 a întrebat:

Am 14 ani si imi place sa fac sport. Insa, am pus prea multa masa musculara pe piept si vreau sa o pierd fara sa imi pierd muschii de pe mana. Ce exercitii pot sa fac?

3 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Nu mai antrenezi piept o vreme, logic. Desi ma indoiesc grav ca la 14 ani ai pus tu "prea multa" masa musculara oriunde.

| Gheorgeflorin45 explică (pentru AnastasiaK):

Nu este neaparat prea multa, dar este mult mai multa decat pe maini si umeri.
Majoritatea exercitiilor pentru maini implica pieptul si nu vreau sa ma opresc din a imi antrena mainile, de acea am intrebat de exercitii.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Gheorgeflorin45):

Cum adica majoritatea exercitiilor pentru maini implica pieptul? Tot ce faci pentru biceps nu are treaba cu pieptul. Apoi, pentru triceps... extensii la helcometru, extensii cu haltera, extensii cu gantere, etc...nu antreneaza pieptul. De antebrate nici nu mai are rost sa zic.