| HeyLyn a întrebat:

Am 14 si 1, 60.Din februarie practic inot si as vrea sa stiu: cat timp trebuie sa mai continui cu acest sport pentru a creste cu minim 10 cm? Mama are 1, 65, iar tata 1, 75.

9 răspunsuri:
| dracu14 a răspuns:

In 20 de ani sigur cresti...
intelegeti odata ca inaltimea tine de facorii genetici puteti sa faceti si 1000 de ani de sport si tot nu cresteti

| HeyLyn explică (pentru dracu14):

Nu totul tine de genetica.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru HeyLyn):

Poti sa ajungi si pana la 1.80 -1.85 mai ales daca practici sport(cunosc un baiat in situatia ta, si a ajuns chiar la 1.90).

| dracu14 a răspuns (pentru HeyLyn):

Cresterea tine de genetica, de functionarea hormonului de crestere, de inaltimea rudelor, am un amic care face inot de cand are 8 ani si are 1, 70 (acum are 25 de ani), daca parintii tai sunt scunzi tu orice sport ai face e imposibil sa cresti mai inalt ca ei, ai 14 ani si vei mai creste pana pe la 17 deci ai toate sansele sa ajungi la inaltimea tatalui

| para001 a răspuns:

In 2 ani

| Lykan a răspuns:

Inotul nu te prea azuta sa cresti am auzit ca alergatul ajuta mult

| tigrutacrinuta a răspuns:

Si eu fac inot de 1 an(avansati 2)
vad ca eu am crescut 5 cm.deci cred ca mai trebuie sa mai faci 2 ani
bft

| AdytzaSweet16 a răspuns:

Salut. Deci nu e o panica ca ai 1, 60 la 14 ani ca si eu am fost la fel si dintr-o data am ajuns la 1, 80 peste noapte si daca ma intrebi cum nu stiu. Eu as zice ca daca te apuci de un sport numai asa ca sa faci un sport mai bine stai in fata calculatorului, eu as zice mai bine apucate de inot de performata si o sa ai rezultate. Acum in legatura cu intrebarea ta trebuie sa practici cel putin 10 luni happy. Toate cele bune

| Alex_Allexx_1998 a răspuns:

E cam greu daca la 14 ani ai 1.60, la fel am fost eu la 12 ani dar acum am 1.78, daca vrei sa mai cresti 10 cm mai trebuie sa faci acest sport cel putin 4 lunu si incearca sa nu iei suplimente, proteine sau sa bei energizante sau cola, de preferat apa, si eu practic caiac, la inceput beam numai cola iar antrenorul m-a vazut si m-a batut cu sticla de cola pana cand m-am facut rosu pe sate, de atunci nu mai beau colahappy