| INCREDIBILus a întrebat:

Am 16 ani 1.80 si 67 kg. Cat de des ar trb sa merg la sala pt a depunde masa musculara vizibil? Ps: nu vreau nici sa fortez organismul pt ca sunt inca tanar si sigur nu e nociva sala de la varsta asta?

Răspuns Câştigător
| Vladut650 a răspuns:

De ce sa fie o problema? Eu am 17 ani si am o masa musculara destul de dezvoltata. Fac sport de la varsta de 7 ani, fac judo de performanta. La sala poti merge zilnic, cu pauza numai in wekend. Insa trebuie sa ai un program de antrenament foarte bine pus la punct.
De exemplu o grupa musculara trebuie lucrata decat o data pe saptamana.
Daca Luni fac brate numai fac brate pana Lunea viitoare.+ca muschii se dezvolta in zilele de odihna.
Alimentatia conteaza 80%, in perioada de masa trebuie sa mananci cat o familie intreaga, 4-5 mese pe zi bogate in proteine, carbohidrati.
Proteine = Carne/Branza/Oua/Migdale etc.
Carbohidrati = Cartofi/Paste/Orez brun etc.

14 răspunsuri:
| PIXELL a răspuns:

In carti se zice, ca este bine sa te apuci de culturism de la varsta de 18 ani + dar pe net am citit altceva

masa musculara nu v-a aparea asa ca prin minune iti trebuiesc macar 1, 5 ani sa se vada frumos

la inceput este recomandat sa o iei mai incet sa se obisnuieasca organismul tau c eefortul apoi poti urma un program de pe internet happy big grin

bafta in tot ce vrei sa faci

| DrLolo a răspuns:

Programul de mers la sala ti-l faci tu este ok sa merigi de 2ori pe saptamana in care sa le lucri intens cam 1 ora si pauze de odihna 1minut de fie care data cand nu mai poti tine minte pauza maxim de 1minut sau mai scurta cu cat lucri mai intens la aparate cu atat vei avea rezultate mai bune si nu nu este nociv sa mergi la sala La varsta ta din contra este sanatos sper ca ti-a fost de ajutor sfatul

| DrLolo a răspuns:

-PIXELL te contrazic in totalitate sa te apuci de culturism nu e nevoie de o varsta mergi cu un scop acela de a creste in masa musculara subliniez faptul ca nu ai nevoie de varsta de 18 ani si de ambitie de a face acest fapt deci poti sa faci de la 16 ani ca nu este nociv din contra sanatos
-Masa musculara bine inteles nu va aparea ca prin minune atata timp cat nu ai ambitie sa o dezvolti doar asta e scopul de a merge la sala cu multa munca vei avea rezultate
-NICIODATA nu lua programe depe internet! Programul ti-l faci tu in functie de ce ai nevoie si eventual daca esti axat pe cresterea in masa musculara ca doar asta este scopul de a merge la sala iti poti inchiria un antrenor doar pentru incept cam 2-3 saptamani pentru a munci eficient si a te acomoda cu sala si sa inveti ce sa faci la aparate Dar poti munci eficent si sa inveti ce sa faci la aparate poti sa inveti si singur nu neaparat cu soprijinul unui instructor
Deci daca vrei sa mergi la sala du-te linistit ca nu o sa ti se intample nimic rau din contra vei fi mai sanatos si vei avea un corp lucrat dupa ce vrei sti sa fi stapan pe aparate asta inseamna cam dupa un timp de munca indelungat

| SiLaS a răspuns:

4-5 zile pe saptamana sunt indeajuns pentru un copil ca tine, cu un antrenament corect si cu o alimentatie corespunzatoare o sa fii mai mult decat multumithappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru DrLolo):

1. ai uitat sa-i zici de alimentatia speciala pentru muschi. Nu pui muschi daca mananci ca un om normal.

2. da-i si tu replay la comentariu, ca sa primeasca notificare ca i-ai raspuns. Asa tu ai pus comentariu general.

| DrLolo a răspuns:

Atentie nu a spus nimeni ca nu poti merge zilnic la sala dar este mai indicat sa lucri mai eficient asta inseamna sa ai timp de odihna nu poti sa fortezi corpul ca vei ajunge la epuizare si vei avea complicati deci e ok pentru incepatori de 2ori pe saptamana si sa faci eficient decat sa mergi in fie care zi si sa nu fi in stare sa ridici 1kg din cauza ca esti epuizat si da este adevarat alimentatia este esenta de baza a sportivilor dar nu incerca sa mergi la sala find inceoator in fie care zi vei ajunge la epuizare si nu vei fi in stare de nimic poti merge de 2 sau 3 ori maxim pe saptamana si sa le lucri intens si corpul va avea timp si ce odihna si refacere deci nu forta nota daca esti incepator ca vei ajunge foarte repede la epuizare si nu vei mai lucra corect deci mai indicat este sa mergi mai putin ca corpul sa aiba timp si de odihna si sa fi in stare de ceva

| DrLolo a răspuns:

Acuma depinde de tine ce vrei sa faci conteaza sa manci corect si sa bei lichide multe sfatul meu este sa nu fotrezi corpul pentru inceput ia-o unsurel daca nu o iei unsor si te antrenezi continu nu vei mai putea face antrenamentul corect pentru ca corpul trebuie sa fie si odihnit pentru a avea energie sa faci antrenamentu corect
Si apropo silas de 4-5ori pe saptamana este antrenament pentru ce ce stiu ce este o sala nu pentru incepatori care sunt paraleli cu sportul conteaza sa mergi pentru inceput mai putin si sa lucri mai mult ca corpul sa aiba si timp de idihna

| CristiMC a răspuns (pentru DrLolo):

Cum faci mah tu 4 grupe musculare intr-o ora?
sa inteleg ca tu daca lucrezi intens la aparat depui masa musculara, fara sa mananci si fara odihna+cand lucrezi intens arzi mai multe calori!

| DrLolo a răspuns:

Esti cam paralela cu sportul

| DrLolo a răspuns (pentru CristiMC):

Daca nu intelegi si esti paralela cu sportul lasao balta

| DrLolo a răspuns (pentru CristiMC):

In primul rand nu trebuie lucrate toate grupele de muschi in aceiasi zi dar nu uita ca este incepator

| CristiMC a răspuns (pentru DrLolo):

Nu cred."Si apropo silas de 4-5ori pe saptamana este antrenament pentru ce ce stiu ce este o sala nu pentru incepatori care sunt paraleli cu sportul conteaza sa mergi pentru inceput mai putin si sa *lucri* mai mult ca corpul sa aiba si timp de *idihna*"
Pentru inceput la sala conteaza executia.Eu am un tovaras care face sala de o saptaman dar nu e ca tine "paralel" si este mult mai bine documentat despre accest sport.

"Atentie nu a spus nimeni ca nu poti merge zilnic la sala dar este mai indicat sa lucri mai eficient asta inseamna sa ai timp de odihna nu poti sa fortezi corpul ca vei ajunge la epuizare si vei avea complicati deci e ok pentru incepatori de 2ori pe saptamana si sa faci eficient decat sa mergi in fie care zi si sa nu fi in stare sa ridici 1kg din cauza ca esti epuizat si da este adevarat alimentatia este esenta de baza a sportivilor dar nu incerca sa mergi la sala find inceoator in fie care zi vei ajunge la epuizare si nu vei fi in stare de nimic poti merge de 2 sau 3 ori maxim pe saptamana si sa le lucri intens si corpul va avea timp si ce odihna si refacere deci nu forta nota daca esti incepator ca vei ajunge foarte repede la epuizare si nu vei mai lucra corect deci mai indicat este sa mergi mai putin ca corpul sa aiba timp si de odihna si sa fi in stare de ceva"
Aici numai tampeni ai scris si nu are rost sa ma cert cu cineva CARE NU ARE IDEE DESPRE CUMLTURISM!

| CristiMC a răspuns (pentru DrLolo):

Nu ma minti? In prima zi de sala a ta nu faci circuit cap patrat?

| DrLolo a răspuns (pentru CristiMC):

Eu mi-am spus opina din punctul meu de vedere