| Denis57889 a întrebat:

Am 16 ani am cam 95 de kg 1.70, vreau sa slăbesc 10-15 kg.
Menționez ca fac flotări abdomene.
Ce proteine de slăbire-definire îmi recomandați?

Răspuns Apreciat de Editori
| AnastasiaK a răspuns:

Nu exista asa ceva... Sunt proteine si atat, le gasesti si in mancarea de zi cu zi. La pudra proteica apelezi cand nu poti sa obtii necesarul zilnic din ce mananci (si nu cred ca e cazul). De slabit, slabesti pein deficit caloric. Ce stii tu ca ai nevoie de proteine la definire se aplica in cazul celor care au facut sala, au acumulat ceva masa musculara, iar in perioada de definire reduc din carbohidrati si se axeaza pe proteine ca sa nu piarda masa musculara.

Bineinteles ca si tu ai nevoie de proteine, dar din nou, cel mai probabil iti iei necesarul din alimentatia zilnica. Calculeaza-ti macronutrientii si vezi (cu ocazia asta te asiguri si ca esti in deficit caloric).

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai obezitate gradul 1, stii? ce defnire omule din moment ce ai 25 de kg de grasime pe tine, ce 10-15 kg, trebuie sa ai 70 de kg

| Cosmin86 a răspuns:

"proteine de slabire", auzi la el laughing

Mai documenteaza-te si apoi intreaba din nou.

| Clorox a răspuns:

Lasa nene prostiile si pune mana si alearga, o dieta de asemenea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proteinele nu sunt pentru slăbit, când ajungi la un nivel mai avansat, te ajuta la masa musculara

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

La un nivel "mai avansat"? proteinele sunt pentru oricine, chiar si pentru cineva care nu practica sala.

Nu au legatura cu "nivelul".

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Proteina este caramida vieti pe pamant, existenta vieti se datoreaza exclusiv proteinelor, viata nu ar fi posibila in lipsa proteinelor, inclusiv si viata simpla este bazata pe proteine

| PinkHD3 a răspuns:

Nu lua nici un fel de medicamante pentru slabit ca risti sa te faci dublu, stiu din experienta prin care trece un prieten deci tot ce trebuie sa faci e mult sport fugi..joci un fotbal etc.dar tine minte ca si alimentatia sanatoasa ajuta mult.

| Cosmin86 a răspuns (pentru PinkHD3):

Ce medicamente, ca ce vrea el NU EXISTA. Proteine pentru slabire NU EXISTA.