| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani, 1.89 inaltime si 73 de kg, am un corp atletic si fac exercitii de forta acasa (am gantere si fac flotari cu greutate in spate, tractiuni, picioare cat si brate-umeri, triceps si biceps-). Antrenamentul meu consta in :
-luni :piept si triceps + 20 min cardio
-marti:Abdomen+20 min cardio
-miercuri:tractiuni+biceps
-joi:abdomen +20 min cardio
-vineri:umeri+picioare
-Sambata=duminica=cardio
As dori niste sfaturi deoarece nu imi prea permit sa ma duc la o sala imi doresc daca se poate sa mai pun putina masa musculara si de asemenea sa reduc din grasimea corporala( 1cm in zona abdomenului).

5 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Daca vrei sa pui masa musculara pe tine atunci antreneaza cu precadere grupele mari de muschi adica pectorali, spate, coapse,
cu toate ca bine ar fi sa lucrezi si umerii e bine sa ai umeri mari la inaltimea ta de 1.90
Oricum masa musculara se face cu greutari mari, adica la a 8-a repetare sa nu mai poti sao faci pe a 9-a, pauza pana in 2minute si iarasi, tot asa 4, 6, sau 8 serii depinde cate poti tu sa faci

| CulturismFitness a răspuns:

Daca vrei sa cresti in masa musculara este bine sa folosesti exercitii de baza. Aici ai un program de antrenament cu toate detaliile pe o durata de 9 luni, impartit in 3 parti, care iti va permite sa cresti in masa musculara si sa te definesti: http://www.culturismfitness.ro/program-de-antrenament-in-3-faze/

| MescuDJ a răspuns:

In ce consta acel cardio?

| justme94 a răspuns (pentru MescuDJ):

Cardio iau de pe Sixpackfactory.com=> exercitii anaeorbe combinate cu cele de forta(flotari, genoflexiuni cu saritura etc)

| MescuDJ a răspuns (pentru justme94):

Imi poti recomanda un program de exercitii?