| frederyc a întrebat:

Am 17 ani si fac sala de un an. In acest timp nu am crescut foarte mult in inaltime dar totusi am crescut. Nu fac umeri pentru a-mi tasa coloana, genoflexiuni cu bara am facut doar doua luni, in schimb fac o data pe saptamana presa, nu la coapse, la gambe. Am doar 1, 70 inaltime, voi mai creste macar 2 sau 3 centimetri? Am inceput sa fac "hanging", ma tin de o bara pentru a-mi intinde coloana. Mai e vreo sansa pe tru mine?

8 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

N-are nicio treaba. Atata timp cat nu faci cu greutati foarte mari, nu ti se va tasa coloana. Cresterea in inaltime tine de genele date de parinti.

| 1231242 a răspuns:

Nu ...conteaza sa ai cocsul mare..restul vine d ela sine

| 1231242 a răspuns:

Fa exercitul podul in toate formele sale si cauta pe net, sa faci corect.

| AndreiWeisz a răspuns:

Multi nici nu prea mai cresc deja la varsta ta, depinde si de genetica. Nu e neaparat ca ai crescut putin pentru ca faci sala, poate pur si simplu asta e genetica ta. Ai parinti inalti?

| Simonasimona1992 a răspuns:

Mai cresti pana pe la 20, 21. atunci se opresc baietii din crestere.
Ai sanse sa te mai inalti chiar fara sa faci nimic. Depinde si de genetica. Daca ai parinti nu foarte inalti, nici tu nu vei fi.
Sportul ajuta, oricum. Nu neaparat sala. Sportul practicat regulat.
Recomand inotul. ajuta la cresterea in inaltime.
Da. poti sta si in atarnat.
Nu fa genuflexiuni cu greutati. Astea da, taseaza, si nu numai. Pot aparea si probleme la genunchi.
Umeri poti face, si recomand sa faci. Daca tii in mana o gantera de 8 -10 kg nu influenteaza cu nimic tasarea coloanei.E vorba de greutati mari aici.

| PaulaSPFGHJKL a răspuns:

Mai ai timp sa cresti deoarece cresterea in inaltime la fete se opreste la 18 ani

| frederyc explică:

Uhmm....sunt baiat laughing

| GuessWho01 a răspuns:

Habar nu am