| GheorgheGino a întrebat:

Am 85 de kilograme si vreau sa slabesc pana la 74, vreau niste sfaturi despre strategia asta. Vreau sa tintesc undeva la 2400 de calorii zilnic dintre care cam 215-290 maxim carbo, grasimi 80-130 maxim si proteine 125-185 maxim asta din alimentatie si suplimentez cu o cupa de wpi natur de 40g.Cu retete am o aplicatie unde am foarte multe retete simple si imi calculeaza toate astea.
Eu ma antrenez destul de intens, momentan cateva luni pot sa ma duc 5 zile pe zi si fac pe grupe
Luni-piept
Marti-spate
Miercuri-picioare
Joi-umeri+trapez
Vineri-triceps+biceps
Lucrez 4-5 tipuri de exercitii cu cate 3-4 serii si 14 repetari cu greutati medii spre mari.Nu stiu daca e bine sau rau dar eu am avut rezultate bune cu programul asta, mancam foarte multa carne, carbo si grasimi sanatoase inainte.
Eu sunt endomorf cu inclinatii spre mezo, lucrez cu pauze foarte scurte maxim 30 de secunde si intre exercitii 35-40.Fac 15 minute cardio inainte si dupa plus ce mai merg pe jos 6-7 km pe zi.Stiu ca nu pot pune masa musculara la deficit caloric, dar as dori sa imi pastrez masa actuala daca se poate cu regimu asta.
As dori daca se poate pareti despre ce vreau sa fac si sfaturi

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marjele alea sunt cam mari. Adica e mare diferenta de la 80 la 130, de la 125 la 185. Dar tu stii. Daca respecti 2400kcal o sa slabesti. In restul totul pare ok. Cat despre faza cu "nu pot pune masa musculara in deficit", s-a zis de multe ori, dar in anumite conditii, de ex. daca esti incepator. Oricum nu e vorba la tine de pierdut masa musculara, decat foarte putin, ca nu o sa slabesti tu extrem. Deci nu ai grija!

1 răspuns: