| radu365 a întrebat:

Am aproape 14 ani.M-am apucat de sala la 12 ani dar mergeam destul de rar( doar in vacante si nici atunci foarte des). Lucram picioare abdomene si faceam bicicleta. deci nu pot spune ca nu e bine si ca m-ar opri din crestere cu toate ca am mai lucrat putin si partea de sus si m-am dezvoltat frumos.de un an si ceva am inceput sa lucrez mai intens. am inceput sa lucrez pentru pectorali, triceps... dar asta mai mult acasa fara greutati. la sala le faceam de asemenea dar nu mereu. mai mult biceps cu gantere.am reusit sa am muschii foarte bine formati, mai ales pectoralii, am 6 pack...am toti muschii acum foarte bine dezvoltati. si as vrea sa ma apuc in vara sa fac si mai multi muschi in special la maini. imi puteti spune ce ar trebui sa mananc, in ce cantitati si ce ar mai fi bine sa fac pentru a realiza asta?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Alimentatie : pune accent pe proteine (carne, lapte, branza, oua) si sa ai 4 mese saumai multe a.i. sa-ti asiguri necesarul de 2 grame de proteina / kilocorp
Antrenament : fa-ti un program a.i. sa lucrezi fiecare grupa odata pe saptamana, 4 sedinte / saptamana e ideal, poti sa postezi aici programul dupa ce il faci sa vedem ce putem imbunatati.

10 răspunsuri:
| Shaarawy_El_1994 a răspuns:

Pai daca vrei sa devi solid si masiv trebuie sa iei proteine care sa-ti dea pofta de mancare. daca vrei sa ti se vada formele muschilor foarte bine trebuie sa iei batoane cu proteine [de data asta fara a da pofta de mancare] si sa bei energizante. sper ca te'am ajutat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Shaarawy_El_1994):

Batoanele cu proteine sunt destul de slabe, nu o sa ai rezultate cu ele. Si pretul asa mic reflecta asta, o proteina buna e cam 2 milioane si te tine o luna. In plus unele batoane au zahar

| Banita_Carmen_1989 a răspuns:

Simplu, batoane cu proteine, se gasesc la mega image, manaca multe, nu uita, din grasime se fac muschi, daca nu te ingrasi, nu poti face muschi. succes!

| unknownn a răspuns (pentru Banita_Carmen_1989):

De fapt muschii ii ai deja, dar nu ii vezi de stratul de grasime care ii acopera.

| Dkgray a răspuns (pentru Banita_Carmen_1989):

Cum sa se transforme grasimea in muschi?! Sunt tesuturi total diferite.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Banita_Carmen_1989):

Din grasime se fac muschi? tu chiar nu ai nicio treaba laughing

| Alexandru_Cotuna_1997 a răspuns:

Am 14 ani si am cam 1, 50 m. Daca incep sa fac sala mai cresc? Imi puteti spune va rog

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexandru_Cotuna_1997):

Daca nu faci exercitii care pun presiune pe coloana ( ex. genoflexiuni cu haltera pe umeri, impins de la ceafa, ridicari cu gantere deasupra capului, etc. ) normal ca o sa cresti.

Arnold facea sala tot de la varsta aia si i se spunea "stejarul austriac"

| radu365 explică (pentru Cosmin86):

Cum adica impins de la ceafa? ce exercitii bune, in special pentru mine, imi recomanzi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru radu365):

Pai e un execitiu, in care te asezi pe o banca, cu spatarul la 90 de grade, stai cu spatele lipit, si impingi o haltera de la ceafa. Exercitiul este pentru umeri.

Pai, pentru piept poti face impins in plan orizontal, inclinat, fluturari cu gantere, fluturari la scripeti.
La spate poti face tractiuni, ramat, evita indreptarile deocamdata.
La biceps si triceps orice vrei tu.
La umeri, fluturari laterale, ridicari frontale, fluturari din aplecat, si cam atat, restul le eviti.
Picioare : impins la presa, extensii si flexii la aparat, ridicari pe varfuri din stand, la aparat ( nu din picioare ).

Cam astea sunt, sa eviti exercitiile care apasa pe coloana. Si la 14 ani sa pui accent pe aparate mai mult decat pe exercitiile libere ( chiar daca sunt mai slabe in constructia masei musculare, esti mai protejat cand lucrezi la ele ), spre ex. in loc de impins in plan orizontal pe banca poti face impins orizontal la aparatul smith. Oricum, la sala e instructor care iti poate face un program special pentru tine, vorbeste si cu el. Si tot el iti poate arata si cum sa faci exercitiile corect, e foarte important sa le faci corect.