| IonutValeriu a întrebat:

Am auzit ca perioada de incarcare cu creatina, la inceput, pentru primele 5 cate 20g/zi, iar apoi 3-5g/zi pentru mentinere, ba e buna, ba nu e buna. Ba ca la aceleasi rezultate ajungi si cu 3g/zi luate de la inceput, fara perioada de incarcare. Cum recomandati cei care cunosc? Cu sau fara perioada de incarcare? Eu as fi vrut doar cate 3g/zi, fara perioada de "incarcare"

Apropo, creatina se ia si in zilele cu pauza?

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

20 de grame sunt prea multe, am mai discutat pe tema asta de n ori, nu contează când sunt administrate proteinele și creatina.

| RobertMoon a răspuns:

Fără perioadă de încărcare și se ia și în zilele de pauză pentru că atunci se refac mușchii pe care i-ai lucrat, deci nu ai de ce sa iei doar atunci când te antrenezi.