| FaraNume1245 a întrebat:

Am auzit de la doctori că de la prea multe proteine (eu vorbeam de o mărire a cantității zilnice de proteine cu 30-60g, prin suplimente alimentare din zer) poți face cancer sau se depun pe inimă și nu e bine. Evident, nu sunt de acord cu asta. Dar, auzind asta de la mai mulți doctori, mă face să mă întreb dacă nu cumva greșesc eu, căci mă aștept de la ei la păreri pertinente și documentate. Voi ce părere aveți? Cum aș putea "combate" argumentele lor?

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

"prea multe proteine" inseamna 3-4 grame/kg-corp, esti departe de asa ceva.

Spre exemplu la mine asta se traduce in 10-11 fripturi pe zi, iar cum eu mananc in jur de 3 e ok happy

| siriusblack98 a răspuns:

Din câte știu eu, surplusul de proteine nici măcar nu este asimilat de corp ci eliminat prin urină.

| AnastasiaK a răspuns:

Astea nu sunt argumente, sunt afirmatii, nu le confunda. Cand la afirmatiile astea o sa fie aduse si argumente, atunci o sa fie demne de luat in seama.

| Andreibbv19 a răspuns:

Poti face cancer la oua sau penis. Si poti face prostata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andreibbv19):

Esti idiot?

| aXy99 a răspuns (pentru Andreibbv19):

Prostata e o glanda, o au toti barbatii.
Cancerul se face din alte cauze.