| IonelLiviu a întrebat:

Am cumparat un borcan de proteine pulbere de la WHY 270 de grame
Vreau să știu dacă la greutatea mea 85 kg la 1.62 înăltime se ia odata sau de două ori pe zi? Si cum se ia?
Slăbește sau îngrașă?
Fac si sala/box/cardio 2 ore pe zi

Răspuns Câştigător
| MaybeSomeone a răspuns:

Scuză-mă că mă bag, dar am să încerc să-ți explic așa cum înțeleg eu lucrurile, după cum am procedat în situația mea. Pulberea de proteine în general vine alături de niște cănuțe de plastic ca reprezintă o servire( un "serving", cum vei găsi în engleză). În funcție de calitatea proteinelor, un serving de 30 g are aproximativ 27-28 g de proteine(85-90% din cantitate e proteină). Consumul lor în sine nu te va ajuta să slăbești, însă faptul că le-ai introdus în regimul tău te va ajuta să dezvolți mai eficient masă musculară. Asta înseamnă că efortul pe care-l realizezi pentru a slăbi se va reflecta și-n acumularea de masă musculară. Mai simplu și mai concret, vei înlocui grăsimea din corp cu masă musculară (schimbul nu se va face 1:1, evident, însă tot va fi foarte satisfăcător pentru tine, vorbind din experiență). Dacă-ți dorești să slăbești mai eficient, poți să cumperi suplimente de l-carnitină, un compus pe bază de aminoacizi care se produc și-n organismul uman, deci nu trebuie să te temi de el. E printre cele mai eficiente substanțe pentru arderea grăsimilor, făcând efort fizic concomitent.
Revenind la gramajul de proteine, în funcție de greutate și obiecte în general vei consuma între 60-90g. Disputa în legătura cu momentul în care trebuie consumate e destul de amplă, sunt indivizi care le consumă înaintea antrenamentului, alții după, în funcție de preferință sau rezultatele obținute. Alții iau dimineață și/sau seara, în funcție de câte proteine au luat din alimentație de-a lungul zilei. Pentru dezvoltat sau consolidat de masă, proteinele pulbere sunt cruciale.

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nici nu slabeste NICI nu ingrasa. Repara fibrele dupa antrenament.

| RobertMoon a răspuns:

O prostie, mai bine îți luai ceva de slăbit dacă tot asta urmărești, se găsesc suplimente gârlă foarte bune.

| MaybeSomeone a răspuns:

Daca la 1.62 ai 90 de kile aproape. nu stiu pentru ce iei prafuri de-astea. Mai bine incearca sa slabesti pentru inceput

| Username272 a răspuns:

Nu are cum sa te ingrase atata timp cat faci sport, daca vrei sa crești in masa musculara foloseste " gigant pro mass" asa l-am folosit eu si e foarte bun sau " milk&agg"

| IonelLiviu explică (pentru Username272):

Vreau sa slăbesc si de aia am întrebat dacă ajuta la slăbit
Cate grame ar trebui să iau pe zi? Sa iau înainte de somn? De sala? Sau de mâncare?
Tin si regim ar trebui să mă ajute pulberea de proteine de la why?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Username272):

De ce milk&egg, e o proteina cu absorbtie lenta, pentru seara. Ai nevoie de proteina cu absorbtie rapida mai degraba, mai ai pana la milk&egg.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaybeSomeone):

E putin 60-90gr, eu am nevoie de 150-160 de grame/zi.

| Twatwaffle a răspuns (pentru Cosmin86):

Am explicat că ține de greutate, e natural ca pentru cineva cu multă masă să fie nevoie de mai multă proteină. Dacă își cunoaște procentajul de grăsime poate să-și calculeze cantitatea necesară și apoi să decidă la ce cantități vrea să pluseze ca să facă bulking. La 150-160g sunt destul de sigur că-ți suprasoliciți ficatul, dar nu e treaba mea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Twatwaffle):

De la 200gr+ suprasolicit ficatul.

| MaybeSomeone a răspuns (pentru IonelLiviu):

Scuză-mă că mă bag, dar am să încerc să-ți explic așa cum înțeleg eu lucrurile, după cum am procedat în situația mea. Pulberea de proteine în general vine alături de niște cănuțe de plastic ca reprezintă o servire( un "serving", cum vei găsi în engleză). În funcție de calitatea proteinelor, un serving de 30 g are aproximativ 27-28 g de proteine(85-90% din cantitate e proteină). Consumul lor în sine nu te va ajuta să slăbești, însă faptul că le-ai introdus în regimul tău te va ajuta să dezvolți mai eficient masă musculară. Asta înseamnă că efortul pe care-l realizezi pentru a slăbi se va reflecta și-n acumularea de masă musculară. Mai simplu și mai concret, vei înlocui grăsimea din corp cu masă musculară (schimbul nu se va face 1:1, evident, însă tot va fi foarte satisfăcător pentru tine, vorbind din experiență). Dacă-ți dorești să slăbești mai eficient, poți să cumperi suplimente de l-carnitină, un compus pe bază de aminoacizi care se produc și-n organismul uman, deci nu trebuie să te temi de el. E printre cele mai eficiente substanțe pentru arderea grăsimilor, făcând efort fizic concomitent.
Revenind la gramajul de proteine, în funcție de greutate și obiecte în general vei consuma între 60-90g. Disputa în legătura cu momentul în care trebuie consumate e destul de amplă, sunt indivizi care le consumă înaintea antrenamentului, alții după, în funcție de preferință sau rezultatele obținute. Alții iau dimineață și/sau seara, în funcție de câte proteine au luat din alimentație de-a lungul zilei. Pentru dezvoltat sau consolidat de masă, proteinele pulbere sunt cruciale.

| IonelLiviu explică:

Am specificat ca am cumparat doar nu ca am luat inca
De aia am întrebat cum ar fi bine si daca ar fi bine sa iau sau nu... înainte de sala dupa?
Si inca ceva shake-urile proteice ce sunt cu ele ca am vazut multa lume ca consuma sunt bune de ceva pentru mine la 85 kg? Daca fac sport... cum se prepara si cand se consuma?