| anonim_4396 a întrebat:

Am fost mai demult la sala, de curiozitate, la nivel de teorie stau bine. Si discutam cu antrenorul de acolo sau ce era el si pe un ton din ala,, cu nasul pe sus, m-a luat ca trebuie sa consumi orice are proteine sa cresti frate etc etc. La care eu i-am zis ca din cate stiu, trebuie sa consumi proteine complete. El ca vezi domne ca nu, doar proteine, ca prea ma dau destept desi nu cunosc fenomenul. Care este pana la urma adevarul, trebuie sau nu proteine complete?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce naiba e aia proteine completa, are dreptate antrenorul, trebuie mancat de toate, fiecare proteine conteaza inclusiv cele vegetale si cele din carne, pudra

| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand, proteina completa = proteina cu profil complet de aminoacizi.

Poti obtine o proteina completa si combinand 2-3 tipuri de proteine incomplete.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

In afara de fasole cu orez nu mai stiu alta combinatie de genul

| LPCTSTR a răspuns:

Da, ce spui e bine.
Îți trebuie proteine complete pentru a asimila toate grupele de aminoacizi necesari corpului și lucrului la sală.

| Username272 a răspuns:

Nu te lua dupa el, daca este cu nasul pe sus, doar vrea sa iti arate cine e el, ca e mai bun ca tine, arogant, nu are dreptate, tu sa faci ce crezi tu că e mai bine, si nu trebuie doar proteine, trebuie mai multe, minerale, lactate, carne, salate, cereale etc