| anonim_4396 a întrebat:

Am inceput sa imi antrenez gambele pentru ca vreau sa imi maresc masa musculara. fac de 2 ori pe saptamana 5 serii a 10 ridicari pe varfuri cu cate un picior cu inca 20 kg(am 70 kg si 2 gantere de 10kg) si inca 5 serii a 20 ridicari pe varfuri cu ambele picioare deodata din ghemuit tot cu 20kg.ce altceva sa mai fac sa stimulez cresterea masei musculare?

Răspuns Câştigător
| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns:

O alta varianta pe care ar trebuie so incerci este de a le face foarte usor si a lasa calcaiul mult in josul miscarii.Inpingi cu putere in sus pana cand incordezi la maxim gamba dupa lasi usor, usor in jos.
Trebuie sa stii ca orietarea varfurilor picioarelor determina activarea unei parti sau alteia a gambei.
Andrei Lucian Rusu antrenor fitness si culturism(id:instructor.personal)

1 răspuns:
| SpaNu88 a răspuns:

Un exercitiu este de ajuns pentru gambe, iar faptul ca lucrezi de 2 ori pe saptamana nu aduce niciun beneficiu