| Porcar a întrebat:

Am o bicicleta cu frane pe disc si mi-am luat alte placute, cum sa-mi curat discurile? Am incercat cu alcool, cu degresant dar tot nu se ia uleiul acela de pe disc ca discul normal era alb, acum e putin negru si se ia foarte greu acea negreala.Recomandati-mi niste metode eficiente pentru discuri.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Probabil e vorba despre ferodou topit rămas pe disc.
Îl freci cu un burete de vase cu CIF până se curăță.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pune discurile intr-o tava /cutie de metal si toarna pe ei motorina sau petrol lampant, sa le acopere.
La sa "la inmuiat" 1-2 zile, iar la intervale de cateva ore freaca-le cu o bucata de carpa, pana ce devin complet curati.

| dimi12379 a răspuns:

Eu curat discurile cu spirt