| AnonimRD a întrebat:

Am o intrebare mai stupida poate. Daca ridic o greutate de 5kg de 100 de ori pe fircare mana imi poate creste musculatura? Daca da, cat de mult (nu cred ca doarte mult).

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu mentionezi nimic de alimentatia pentru muschi (de cand se fac muschi doar cu exercitii?), spre ex. cate fripturi mananci pe zi, etc.

Si tu lucrezi o singura grupa (cel mai probabil biceps), fa tot corpul, adica:

- tractiuni, ramat, indreptari (pentru spate)
- flexii (biceps)
- extensii (triceps)
- ramat vertical sau impins deasupra capului pentru umeri
- genuflexiuni cu haltera pe umeri, coapse
- indreptari cu genunchii blocati, biceps femural

p.s. : nu exista "daca ridic o gantera", exista "flexii, extensii, ramat, etc.", data viitoare sa zici concret ce exercitiu faci.

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Daca faci cu greutati mari serii putine, creste masa. Daca faci cu greutati mici serii multe te fibrezi. Masa faci cu destul de multe proteine vegetale si animale!

| lpavel a răspuns:

Repetarile multe iti formeaza mai mult bratul/muschiul si va creste mai putin! Repetarile mai putine dar cu greutati cat mai mari iti face muschiul mai mare, bratul mai gros!

| Sn4k3 a răspuns:

Ce a spus lpavel + alimentatie. Altfel nu creste nimic.