| FreddieM a întrebat:

Am o intrebare pentru pasionatii de alergat, de preferat cu experienta. As vrea sa maresc distantele pe care le parcurg, puteti sa-mi impartasiti vreun pont pentru a maximiza rezistenta? Voi cum faceti, ati elaborat vreo tehnica? Multumesc

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Experiența propie, am facut sprinturi astfel ca am putut alerga mai mult, practic faceam sprintul
30 sec si 30 pauza tot asa timp de 5 minute, am observat ca pot alerga mai mult, m-a ajutat mult si faptul ca faceam HIT

| Bizon95 a răspuns:

Iti pui in buzunarul de la spate o bucata buna de ceafa de porc, si apoi te duci intr-un cartier cu, caini bagabonti... sa vezi ce o sa mai alergi big grinbig grinbig grinbig grinbig grin

| AnastasiaK a răspuns:

Pai depinde pe ce parte "pierzi" sa zic asa. Ramai fara suflu sau iti obosesc muschii? Daca problema e suflul, recomand ruperi de ritm (unii ar recomanda si masca, eu nu-s mare fana). Nu cred ca e cazul sa-ti mai zic ca trebuie sa respiri ritmat si asa mai departe, daca alergi de ceva timp, asta e deja de baza. In rest, daca problema e la rezistenta musculara, solutia cea mai simpla e sa maresti progresiv distanta, lucru pe care il faci, evident, fiind atent si la alimentatie si odihna, altfel risti accidentari. Nu uita de incalzire, stretching, etc.

Acum, cred ca stii si tu ca "secrete" universale nu exista. Sunt doar chestiile de baza pe care banuiesc ca le stii si tehnici pe care le dezvolta fiecare in timp si care nu functioneaza pentru toti. Uneori "blocajul" poate sa fie pe plan mental si cand descoperi vezi Doamne o tehnica noua sa functioneze doar placebo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La unele antrenamente incearca sa alergi in panta si sa cobori cat de mult poti de ex pe un deal, sau pe scari. Altceva ar mai fi intr-o tura de 500 de metri sau depinde de tine cat, important este sa ai un fel de traseu in patrat sau dreptunghi gen stadion sau orice traseu care il faci cu mai multe ture sa incerci sa dai o parte din traseu alergare usoara apoi sprint apoi iar usoara apoi iar sprint. Adica 100 m sprint, 100 alergare usoara. Te rupe intr-adevar dar e fain. Alt ex ar fi odata pe saptamana dupa ce termini rezistenta sa incerci sa faci 4 serii de ridicari pe varfuri, la inceput simplu apoi poti adauga greutati. Sau daca nu poti dupa rezistenta poti incerca in alte zile acest exercitiu

Daca nu ma crezi uite cateva beneficii la ridicarile pe varfuri dar este in engleza

https://barbend.com/standing-calf-raises-benefits/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am un pont, NU MAI ALERGA NU E SANATOS PENTRU GENUNCHI, nu elaborez, ca ne prinde primavara.

in schimb fa mars, e pe primul loc in "topul" tipurilor de miscare.

| ArmyCaptain28 a răspuns:

Eu am in oras un stadion al carui imprejur are 400 de metri. Cand vreau sa-mi cresc rezistenta, dau in fiecare zi cateva ture, fac o pauza, dau iar cateva ture si tot asa. De exemplu, in prima mea saptamana de facut rezistenta am dat 3 ture (deci 400x3 = 1, 2 km), am facut o mica pauza de cateva minute si dupa iar am dat inca 3 ture (1, 2 km + 1, 2 km = 2, 4 km). Urmez acest antrenament o saptamana, dupa mai adaug inca o tura in plus in fiecare saptamana, iar distanta parcursa ar fi: prima saptamana 2, 4 km, a doua saptamana 2, 8 km, a treia saptamana 3, 2 km si asa mai departe. Poti alerga in fiecare zi, desi e recomandat sa ai una sau doua, trei zile de pauza, maresti saptamanal progresul si vei avea rezultate. Ai grija si cum iti controlezi respiratia! Daca stii sa-ti controlezi respiratia vei avea o rezistenta mai buna. Cauta pe Internet mai multe detalii despre controlarea respiratiei. Iar ca un ultim pont, ia-ti cu tine un telefon, un MP3 sau o boxa portabila si ascula muzica in timp ce alergi, te va ajuta foarte mult, mult succes in ceea ce ti-ai propus!

| FreddieM explică (pentru ArmyCaptain28):

Mersi de recomandari Iti poti imagina ca am consultat multe situri pe tema asta, dar prefer recomandari in,, prima persona" adica cu cei care au,, suferit" pe pista sau traseu.Sunt un mare fan al distantelor lungi. Am si eu tehnici personale dar mai vreau pareri.