| rtvgewrdv a întrebat:

Am o problema cu alergarea! La distante mici,cum ar fi,, Alergarea de 60 de metri,, sunt praf. Insa sunt foarte bun la alergarea de rezistenta.Care ar fi cauza ca distantele mici nu le parcurg rapid? Recomandati-mi niste exercitii de crestere in viteza.Dau funda celui mai explicit si bine argumentat rasouns.Va multimesc.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu ai suflu. Solutia e sa alergi mult mai putin, sa zicem pentru inceput 10 m, dar cit de repede poti. Fa asta de cateva ori, cu pauze intre, si zi de zi, sustinut, si in timp creste distanta. Peste o luna, doua, vei putea alerga suta de metri asa cum vrei.
Sau mergi la sala si trage de fiare. Acolo sigur iti formezi suflul garantat.

2 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Cauta pe net poze cu Usain Bolt( recordman mondial la 100m plat) si Kenenisa Bekele (recordman mondial la 10000m). Vezi si tu diferenta dintre ei. Primul are 95kg, al doilea 56.
Ideea e ca pentru a fi capabil sa dezvolti viteza pe distante scurte ai nevoie de o musculatura foarte dezvoltata care sa poata genera asa numita "explozie". Dezavantajul e ca aceasta musculatura consuma foarte multa energie, in plus esti mai greu si pierzi foarte mult din rezistenta. Pe de alta parte pentru rezistenta e nevoie de alt gen de musculatura, mai mica si in consecinta mai mica consumatoare de energie. De asemenea greutatea fiind mai mica ajuta la efectuarea unui efort pe timp mai indelungat. Mai exista si factorul genetic. Exista 2 tipuri de muschi, nu mai cotrobai acum sa iti explic exact, dar ideea e ca daca predomina cei pentru rezistenta, nativ esti avantajat la rezistenta si mai putin la "explozie" si invers. Nu e cea mai stiintifica exprimare, dar in esenta cam asta e.

| Holiday a răspuns:

Si bineinteles e vorba si de tehnica de alergare.