| AlexSkillz19 a întrebat:

Am o problema foarte mare, am 16ani, iar la vara vreau sa practic boxul pentru ca-l iubesc si de cateva luni mi-am luat un sac de box si tot dau in el si am mai progresat, fac tot felul de exercitii pentru box chiar sunt pasionat si o sa incerc la vara sa dau tot pentru ca imi place maxim si vreau sa fiu nr1 dar problema e urmatoarea. Cand ies afara si vreau sa aplic ce am invatat sau sa ma apar cand mai fac altii cate un atac nu pot sa aplic nimic si mi-e frica si nu mai sunt sigur

4 răspunsuri:
| Denis140 a răspuns:

Eu sunt luptator de la KEMPO MMA, sunt in federatie de 2 anii, si iti dau un sfat, trebuie sa prinzi curajul, e primul pumn greu, Pentru ca ai emotii si ti-e frica sa nu ti-o dea si te pierzii sau sa te faci de rahat, dar trebuie sa ai incredere in tine, In gandul tau repeta mereu ca pot sa o fac, si mai exerseaza si ai sa fii pregatit.
Funda? big grin

Bula
| Bula a răspuns:

In orice lupta, nu numai dai, ci se da si in tine. Asta inseamna lupta.
Daca ai fi soldat in razboi, inamicul trage si el, nu numai tu.
Daca vei face box, mereu vei avea si adversari, care vor da in tine ca in sacul de box.

| Paul754880338 a răspuns:

Apreciez foarte tare raspunsurile sportivilor de mai jos (sau sus), dar si mai mult imi place intrebarea, pasiunea si abordarea ta. Deci am sa iti raspund strict la intrebare fara a incerca sugestii intortocheate peste C.V.-ul... Ok
Boxul il vei invata cu un antrenor pregatit sa faca asta nu singur acasa. Sunt o multime de amanunte pe care ar trebui sa le afli inainte de a transpira lovind in sac fara sa stii exact ce faci. Apoi, eu consider boxul o arta care te va ajuta sa faci un pas inapoi si sa nu lovesti pe nimeni pe strada, asta consider eu adevaratul curaj si asta este spiritul sportului. Mai reflecteaza la ce iti spun. Succes! Iti doresc sa iti urmezi visul si sa fii un campion, dar mai intai gaseste drumul... catre sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Denis140):

Un luptator cere "Funda"?