| mirel9999 a întrebat:

Am pus o intrebare cum dau la penalty si mi-a raspuns relian care m-a ajutat, ii multumesc.

Dar in poarta cum sa apar la mine pe terenul de fotbal? Ii o poarta de 2 metri latime si 2 metri inaltime, nu pot sa ma arunc ca pe jos e ciment, cum sa apar?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dai din mâini și picioare, poate se emoționează trăgătorul și ratează

| mirel9999 explică (pentru sierra1):

Da dar degeaba stau in poarta cand el se apropie ies 2 pasi si fac din maini si picioare dar cand pe sus imi da gol parca nu pot sa bag maininele pe sus pe jos apar destul de bine

| Drimmero a răspuns:

Ce cauti in poarta daca ti-e frica sa plonjezi dupa minge? Urmaresti directia mingiei cand e sutata si te arunci in directia respectiva,, uneori se mai salveaza si din instinct, alteori iti trebuie si talent sa scoti unele suturi si tot asa.

Iti iei echipament incat sa nu te lovesti, apoi iti trebuie antrenamente mari pentru a apara cat mai bine, asa au ajuns mai toti fotbalistii... pornind de jos/

| mirel9999 explică (pentru Drimmero):

Eu ma joc prieteni penalty la pariu si nu pot sa ma arunc ca pe jos e ciment

| Holiday a răspuns:

La o poarta de dimensiunile alea si pe ciment, chiar daca joci fotbal, ar trebui sa faci antrenamente de portar de handbal.

| mirel9999 explică (pentru Holiday):

La noi in bocsa nu ocupa vrea doar ei bani atat nu ii intereseaza de alti

| Bizon95 a răspuns:

Stai in poarta, si toti coechipierii vin si iti trag cate un penalty cat mai repede, pana FORMEZI REFLEXUL sa te intinzi dupa minge

nu exista alta solutie "universala"
adica, ce te asteptai?!?
sa zica cineva intotdeauna intinzi mana in stanga ca acolo vine mingea de fiecare data?!?
sau sa folosesti FORTA? (Jedi puteau sa simta de unde vine o lovitura inainte de a veni)

insa, ce ma mir e ca vii si intrebi aici, in loc sa te CHINUIE ANTRENORUL cu exact solutia de mai sus, nu aveti antrenor sau e pe dinafara?

| mirel9999 explică (pentru Bizon95):

Nu am antrenor si nu joc la echipa doar ca terenul e facut de scoala
si eu cand weekend ma joc penalty fotbal

| Bizon95 a răspuns (pentru mirel9999):

Fara antrenament cu altii care isi dau suturi la poarta nu prea ai cum sa iti formezi reflexul