| bubuletzu1414 a întrebat:

Am si eu o intrebare eu sunt la sala de 3 luni, multi spun ca daca nu iau "proteine " ma refer la acale prafuri, spun ca fac degeaba sala si nu o sa obtin rezultate! Eu am 3 luni de cand nu beau alcool, nu consum sucuri, nu mananc dulciuri si nu fumez, decat mancare facuta mananc si beau numai apa! Ce credeti ca o sa am rezultate si fara "PROTEINE "?

Răspuns Câştigător
| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, da cu rabdare, si cu timpul, o sa reusesti. Asa a facut si fratele meu, si a ajuns la rezultate destul de bune. Acasa avea haltere, tragea la bara in aer liber, avea gangtere, si reusise super. Exact ca si tine, manca totul natural, si bea numai apa, fara tigara, fara alcool. Era de invidiat!

| bubuletzu1414 explică (pentru Daalalifnuunalif):

Multumesc imi esti de foarte mare ajutor :*

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru bubuletzu1414):

Cu placere, poate ma recompensezi si tu o fundita, daca vrei.

8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Rezultate o sa ai, dar mai putine si timpul in care le vei avea va fi mai mare. proteinele tale se numesc suplimente nutritive si aia e functia lor. sa suplineasca alimentatia, nu sa o inlocuiasca.

cat despre faptul ca nu sunt bune, pritenii tai sunt retardati. eu cu whey gold standard de la ON in combinatie cu omega 3 am crescut super.

| Cosmin86 a răspuns:

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume ( mazare, fasole, quinoa, linte, naut ).

Si "prafurile" tot din astea sunt facute.

Indiferent de unde iei proteine ( prafuri sau mancarea ) inseamna ACELASI LUCRU.

Important e sa consumi MULTE ( gen 4-5 mese consistente pe zi )

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Prietene te sfatuiesc sa renunti la ideea cu ''suplimentele nutritive''. Aproape toate au E-uri si indulcitori artificiali cum ar fi aspartamul.
In mod cert daca te antrenezi hard si mananci corect + odihna e imposibil sa nu cresti in masa si performante.E imposibil.
Vei creste mai greu, dar gandeste-te ca ce pui in mod natural iti ramane toata viata.
Nu poate sa-mi zica el mie unul ce ia suplimente atunci cand se lasa de ele ramane tot la fel.
Vor scadea drastic si performantele si volumul.Asa ca... consider ca suplimentele astea sunt doar o afacere pe sanatatea si banii altora si mai mult o chestie de motivare.Intr-adevar te motiveaza altfel faptul cand te umfli dupa cate zile.Dar tot la fel de dezumfli.
Mai mare satisfactie o sa ai dupa 1-2 ani de antrenamente hard cand o sa te uiti in oglinda si o sa fii multumit de tine si de munca depusa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Toate din Romania. Cele avizate FDA nu au voie sa contina aspartam.

Si exista si fara niciun E sau niciun indulcitor, gen proteina pura din zer ( exemplu WPC-80 ).

"Nu poate sa-mi zica el mie unul ce ia suplimente atunci cand se lasa de ele ramane tot la fel", eu am facut deja asta big grin

p.s. : "dar gandeste-te ca ce pui in mod natural iti ramane toata viata", asta e o aberatie de copii mici. Poti pierde ORICAND, citeste despre starea catabolica ( cand nu te mai alimentezi corect sau nu te mai antrenezi, dai jos muschii cu viteza luminii ).

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru Cosmin86):

Ei nu mai spune.
Aproape pe toti pe care ii stiu si au luat proteine cand trageau si apoi s-au lasat au revenit cum erau inainte.
Iar altii pe care ii stiu si au facut acasa ani de zile fara proteine si s-au lasat au ramas cam la fel.
Hai sa-ti mai dau un exemplu.Stii puii aia de ''avicola''?
Eh..cand ii cumperi ca sa-i cresti tu acasa au fost hraniti cu concentrate. Dupa ce ii aduci acasa sa ii cresti tu doar cu iarba, cereale si din astea dupa 1-2 saptamani ei vor scadea.
Asta spune multe nu crezi?
Asa ca e mult mai sanatos si benefic pe termen lung sa tragi fara suplimente.Adica doar cu mancare diversificata si in proportie cu efortul depus.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Am mentinut din alimentatie 2 grame de proteina / kg-corp, asa ca nu inteleg de ce sa "scad".

Renunti la suplimente => mananci MAI MULT si mai variat ( pentru unii "mai mult" inseamna sa termine tot din farfurie ).

p.s. : vorbeam strict de suplimente cu proteine, nu oxid nitric, creatina si alte suplimente.

Cat timp ai 2 grame de proteine/kg-corp zilnic, nu doar ca nu scazi, ci CRESTI, indiferent de unde ai cele 2 grame ( cresti si cu 1.5 grame, din proprie experienta ).