| AlbertoMadalin17 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de sport.
M-am apucat de calisthernics si greutati de 5 luni, am avut mari schimbari, am slabit dupa am pus masa musculara si acum recent ca prostul m-am luat dupa un coleg care face sala sa ma apuc de surplus caloric sa cresc masa musculara, m-am apucat si am crescut cu 6, 7 kg si i-am dat unui antrenor de fitness poze cu evolutia mea, el a spus ca nu trebuia sa fac bulk ca am pus prea multa grasime, bulking-ul se face cu cap si doar la sala, asa ca m-am pus din nou pe deficit caloric. Cum imi pot pastra si masa musculara in timp ce slabesc? Sper ca nu o sa se duca tot progresul de 4 luni, fac deficit caloric impreunat cu abdomene, flotari, gantere, haltere de 3 ori pe saptamana o zi da o zi pauza, sambata cheat day+pauza si duminica pauza. Antrenamentul dureaza in jur de o ora, o ora jumate...toata saptamana mananc sanatos si imi calculez caloriile pentru deficit excluzand ziua de samabata.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se scad bcaloriile treptat, nu din prima.
Se mentine proteina sus, adica minim la 2g pe kilogram. Pe masura ce tot scazi caloriile, creste o la peste 2g pe kg
Mentine antrenamentele de forta la sala, incercand sa nu 'scazi' deloc

In ceea ce priveste bulk-ul, ai facut un dirty bulk, te ai grabit si nu ai obtinut mare chestie. Nu spun ca nu ai pus masa, dar si f multa grasime. Nu se face asa.