| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire legata de fotbal!
Sau mai bine zis: De fotbalul englez.
Deci, urmaresc premier league/Fotbalul englez de cativa ani..si nu stiu care este cel mai tare derby...
Sunt cateva:
Mu-liverpool,liverpool-everton,Mu-Mc, Arsenal-Chelsea..si lista poate continua.
Deci care este cel mai tare derby, la ei?
Daca puteti sa faceti un Top 5.

Răspuns Câştigător
| Cancerigen a răspuns:

Salut!

Nu-ti pot face un top 5 dar iti pot zice cam ce derby-uri sunt pe 2016/17 in Anglia.

Arsenal vs Tottenham Hotspur (1-1 tur & 29 Aprilie retur)
Manchester United vs Manchester City (1-2 tur & 25 Februarie retur)
Everton vs Liverpool (17 Decembrie tur & 1 Aprilie retur)
Chelsea vs Tottenham (2-1 tur & 2 Ianuarie)

In mare parte cam toate meciurile intre primele 5-6 clasate din liga (Chelsea, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, Manchester United) si Everton (maybe?) ca are 'Merseyside derby' cu Liverpool.

Daca ar fi sa aleg un derby favorit, as merge pe Liverpool vs Manchester United.

1 răspuns:
| Drimmero a răspuns:

United-Pool e pus ca derby-ul suprem din PL,, dar asta din cauza ca sunt cele mai titrate, un Arsenal-Spurs sau un Pool-Everton par sa fie mai incadescente.
Arsenal-Chelsea e considerat derby de maxim 10 ani,, niciodata n-a fost derby intre Arsenal si gunoaiele alea de la Chelski, pentru ca astia sunt mici pe langa marele Arsenal!