| mrburel a întrebat:

Am si o problema… Ieri, am fost la sala de fitness pentru prima data. Sunt interesat de constructia muschilor. Antrenoarea mi-a spus ca ar trebui sa alerg pe banda pentru minim 15 minute sa imi incalzesc corpul, apoi la bicicleta 5 minute. Ok, am inceput cu banda, viteza medie intre 4-8 km/h. De fapt era un mers rapid, nu alergat. Ma simteam absolut perfect, transpiram, si ritmul cardiac crescuse foarte mult. Dupa 14 minute am scazut viteza de mers la 2… un mers foarte lent, care imi dadea impresia k nu pot tine ritmul, k ies de pe banda. La 17 minute m`am oprit, iar cand am coborat aveam senzatia ca ceva nu e bine… k pamantul imi fuge de sub picioare, apoi in urmatoarele secunde m`a luat o ameteala foarte intensa… imi venea sa lesin. Simteam k ma frige capul. A durat cam 10 secunde, apoi am revenit la normal si am continuat cu restul exercitiilor… Care credeti ca ar putea fi problema?

Răspuns Câştigător
| PinkPanther a răspuns:

E un lucru normal daca opresti brusc banda. Eu de obicei in ultimul minut scad pana pe la 2 km/ora si dupa ce dau stop mai stau cateva secunde pe loc inainte sa ma dau jos.
E normal sa ametesti mai ales daca este prima data, cu timpul o sa te obisnuiesti si nu o sa mai ai probleme

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce constitutie ai si tu, ca daca esti mai "fragil", la efort intens (dupa o perioada indelungata de absenta a efortului), se poate sa te ia cu ameteli. De asemenea, s-ar putea sa iti fi scazut tensiunea arteriala, sau glicemia, sau nivelul de calciu. In orice caz, un baton energizant probabil ca te-ar fi ajutat atunci. Stiu ca si la noi in timpul unui curs de sport i s-a facut rau unei fete si i-au dat ciocolata, apoi si-a revenit. E adevarat ca profa baga sport in noi, nu gluma. Nu degeaba ii ziceam Sportacus. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu as crede ca problema a fost ca tu ai depus mult efort si de la acea viteza corpul s-a incalzit si asa cred eu!