| RAY a întrebat:

Am un cantar care imi arata cantitatea de grasime, masa musculara, chestia este ca el arata ca am crescut in masa musculara desi am slabit 5 kg si nu fac deloc culturism, doar mers pe jos si deficit caloric, cum e posibil asa ceva?

Observ ceva ciudat ca ba creste, ba scade asa peste noapte, 28% in ianuarie, 29% in feb, azi mi-a aratat 30%

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Ai slabit 5 kg, dar nu ai slabit uniform; ai pierdut in special tesut adipos, ca doar nu ai pierdut tesut osos, este? Nu ai pierdut decat in mica masura masa musculara, asa ca procentul de masa musculara a crescut automat, prin simpla scadere a tesutului adipos. Nu ai castigat masa musculara, ci a crescut ponderea ei in corp, in procente.

| RAY explică (pentru minrest):

Bravo,un raspuns foarte bun, inseamna ca pierd grasime mai mult, ceea ce ma bucura, consum si proteine zilnic

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ia pune niste sticle cu apa minerala, sa vedem arata ce "muschi" au? HAHA! Testeaza, eu cred ca e la misto aia. Eu sincer inca nu am facut acest test.
Deci vreo 10 Kg sa fie din sticle de apa sau o sacosa!

| Alexandrionelu a răspuns:

Explicația este foarte simpla: instrumentul nu este precis, procentul de grăsime este mai mult orientativ.