| warrior a întrebat:

Am urmarit niste videoclipuri pe Youtube legat de lupte. Vreau sa fac ceva pentru autoaparare si pana dau astia drumul la sali am zis sa nu stau degeaba. Acolo spunea sa iti cunosti corpul, sa iti afli punctele tari, punctele slabe ca sa poti invata sa te aperi.
Ei, acum intrebarea e, cum aflu care sunt punctele mele slabe? Sau cum imi dau seama? Ok, sunt fata, deci e clar ca bustul ar putea fi un punct slab, dar altele, cum le aflu?

1 răspuns:
| AnastasiaK a răspuns:

Zona intima, ochi (față in general de fapt), gât, ficat, plex sau tot abdomenul daca nu stii sa-l incordezi, articulații...practic oriunde daca esti lovita strigi "Au". Cum probabil n-ai facut niciun sport de contact, la tine inseamna tot corpul.

Cat despre ce ai urmarit tu pe Youtube, cred ca nu se referea literal la puncte tari si slabe ale corpului, ci mai degraba, la aptitudini si lipsuri care se pot identifica doar in cazul unui luptator (ex: viteza, explozie, forta, deplasare, viteza de reactie, atentie, rezistenta, curaj, garda).