| GulDan a întrebat:

Antrenamente pentru forta si putere stiti?

De exemplu un atlet sau un ruybist cum se antreneaza?

Fara sala m-am saturat vreau sa schimb antrenamentu!

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Si aia fac sala la rupere.

Doar ca fac sala FOARTE DIFERIT.

Spre exemplu, 90 % la sala HABAR NU AU cum sa faca forta.

Pentru forta faci DOAR exercitii de baza ( gen tractiuni la bara cu discuri legate de tine ), nu pierzi vremea cu flexii pentru bicepsi!

Si faci maxim 5 repetari.

Cate discuri legi de tine cand faci tractiuni la bara sau flotari la paralele?

| GulDan explică (pentru Cosmin86):

Poti sa-mi zici si mie sau sa-mi faci un top cu exercitiile cele mai bune? happy

Eu vreau asa sa am forta in dat cu pumnu si cand imping..., la skandenberg, ..etc.

Pai eu fac tractiunii vreo 7-10 dar nu am incercat cu greutate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru GulDan):

Stai. Sunt forte diferite.

Pentru skandenberg exista un anumit antrenament, bazat pe izometrie ( gen faci tractiuni, dar ramai sus la 90 de grade si te tii acolo 10 secunde, sau cu gantera te apleci cu tot corpul la banca scott, ca unghiul dintre brat si antebrat sa ramana nemiscat, etc. ).

In schimb pentru "dat cu pumnu", faci antrenament exploziv, foarte rapid pe partea pozitiva si lent pe partea negativa.

Astea sunt cele mai bune exercitii de forta :
http://antrenorulmeupersonal.ro/articole/exercitii-valoroase/

Ai video la fiecare.

Iar pentru skandenberg, ce stil ai?

Hook, top-roll, side, cum tragi la skandenberg? Indoi incheietura si misti cotul pe diagonala sau in lateral?

| GulDan explică (pentru Cosmin86):

Ma rog nu trag chiar sa fiu asa bun la skandenberg.
pai cred ca fac hook.
In fine vreau mai mult sa ma misc rapid si toate avantajele care trebuie sa le am la bataie...eu fac si box de 2 luni fac si sala de ceva timp dar vrea sa am forta calumea si in lupte gen mma, ju jistsu.etc.

| questsoul a răspuns:

Cauta pe youtube "passion4profession".

| OoOAlexandruOoO a răspuns:

Cauta pe net sunt niste serii care se fac pe timp din care se vede ceva...