| JusTPauL a întrebat:

Are ceva dacă iau cartilaj de rechin, omega3 și multivitaminele, toate odată?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Vitaminele nu se iau doar din fructe si legume... spre ex. oul are o concentratie de vitamina mai mare decat orice fruct. La si organele (ficatul spre ex). Carnea are b6 si b12, care nu se gasesc in NICIUN fruct (de-aia veganii iau suplimente cu b6 si b12).

Uite:
"https://www.cristianmargarit.ro/......m-fructe/"

Eu pe tipul asta il urmarest din liceu, adica de 16 ani :)

Citez: "Fructele contin mai putine vitamine si minerale decat crezi."

Eu nu ma refeream la vitamine ca arunci banii, ci la omega3 si cartilaj de rechin. Omega3 poti lua lejer din peste (care e si o sursa buna de proteine), iar cartilajul de rechin are colagen (oua, carne de vita, maduva, etc.).

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Da, arunci bani. Dar, daca ai bani de aruncat, go for it happy

| JusTPauL explică (pentru Cosmin86):

De ce zici ca arunc banii?
Eu știu ca e nevoie de o cantitate x în fiecare zi de vitamine.
Vitamine care se pot lua din fructe și legume, ceea ce eu nu mănânc aproape deloc.
Multivitaminele de la alpha Men oferă foarte multe, iar prețul pentru 3 luni e de 20 euro. Mi se pare ok chiar dacă nu cunosc exact cât ma ajuta.

| JusTPauL explică (pentru Cosmin86):

Mănânc tot mereu carne de vita și câte 3, 4 oua zilnic la micul dejun.
Peste mai rar și de-aia iau omega 3 pentru ca am văzut la mulți ca îl recomanda ca ar fi bun chiar și pentru cei care nu fac sala, are multe benefici.
Vitaminele pe care le iau oferă b6 900% și b12 5000% și încă alte 34 de multivitamines. Ma gândesc sa iau doar 1 pe zi sa nu fiu mereu peste necesarul zilnic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru JusTPauL):

E ok doar 1 pe zi. Mai ales ca vine iarna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru JusTPauL):

Vitaminele nu se iau doar din fructe si legume... spre ex. oul are o concentratie de vitamina mai mare decat orice fruct. La si organele (ficatul spre ex). Carnea are b6 si b12, care nu se gasesc in NICIUN fruct (de-aia veganii iau suplimente cu b6 si b12).

Uite:
"https://www.cristianmargarit.ro/......m-fructe/"

Eu pe tipul asta il urmarest din liceu, adica de 16 ani :)

Citez: "Fructele contin mai putine vitamine si minerale decat crezi."

Eu nu ma refeream la vitamine ca arunci banii, ci la omega3 si cartilaj de rechin. Omega3 poti lua lejer din peste (care e si o sursa buna de proteine), iar cartilajul de rechin are colagen (oua, carne de vita, maduva, etc.).

| MadalinG99 a răspuns:

In mod normal nu, dar de ce nu le iei pe rand, gen unele dimineata, unele la pranz si altele seara?

| Cosmin86 a răspuns (pentru MadalinG99):

Esti copil? Cred ca se referea sa le ia in aceeasi perioada, nu fix in acelasi timp. Chiar e asa greu sa intelegi o intrebare?

| MadalinG99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu, nu sunt copil, nu veni cu acuzatii, fiecare om este liber sa-si dea cu parerea. Daca chiar vrei sa stii sunt asistent, nu uman ci veterinar. Si dupa cum bine vezi raspunsul meu este destul de,, pe subiect", i-am raspuns ca poate sa le ia in aceeasi perioada. Si nu vorbi aiurea ca-s bani de aruncati exista persoane care chiar au nevoie de vitamine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MadalinG99):

Din poza ai maxim 18 ani. Asa ca da, esti COPIL. Cand ai banii tai si nu-ti face "mami" de mancare (de fapt, nici nu mai stai cu parintii), abia atunci nu mai esti copil.

| MadalinG99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Atunci nu mai sunt copil happy am 19 ani, lucrez si stau cu chirie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MadalinG99):

Ok, intr-adevar in cazul asta felicitari si tot respectul.

| MadalinG99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Multumesc! big grin