| anonim_4396 a întrebat:

Are cineva idee ce are statul roman (mai ales cine a gandit ultima hotarare) cu sporturile de contact? Eu chiar nu pot sa inteleg de ce sportul de contact a fost exceptia, asta in conditiile in care in alte tari s-a dat drumul la sali (toate) din prima si exista campionate europene si mondiale programate pentru toamna-iarna, anul asta? Oricum finantarea era 0 si sportivul aducea medalii "pentru țară" pe banii lui, dar ce se intampla acum mi se pare absurd.

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Se joaca fotbal cu anumite restrictii care din punctul meu de vedere sunt inutile pentru ca fotbalistii se ating destul la fazele fixe cand sunt marcaj om la om, sau cand se faulteaza. Chestiile astea sunt de fatada, jucatorii sunt testati inainte de fiecare meci, poarta masti inainte de meci, si le dau jos cand intra pe teren, la goluri nu au voie sa se imbratiseze, sa se bucure in echipa pentru a nu se 'infecta', dar la fazele fixe sunt calarii unii peste altii,, venise tot desteptii pamantului cu o propunere la modul 'sa nu mai existe deposedari pe timp de pandemie', ala nu mai e fotbal, era bambilici, evident ca nu s-au bagat in seama astfel de prostii. Germania a dat drumul la fotbal fara spectatori, prin asta minimalizeaza efectele, daca e sa se infecteze, se vor infecta in grup restrans doar jucatorii, antrenorii si angajatii de la stadion, dar nu e cazul, vorbim de Germania unde se fac teste inainte de fiecare meci. Fotbalul din sali este interzis deocamdata.

Mai ai rabdare putintel ca se vor rezolva, cred ca undeva pe 15 iunie da drumul in Romania la tot, vad ca au scazut cazurile prin Spania si Italia care erau cel mai afectate din Europa, iar in Romania variaza cazurile pe zi intre 100-200, varful a cam fost, dar inca mai dureaza nu mult pana i se duce din putere tot mai mult.

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti se pare absurt ca poti lua boli de la cineva langa care stai la 20 cm departare?

| AnastasiaK a răspuns (pentru suntserios):

Ah, ca la sporturile de echipa, gen fotbal, baschet, handbal, nici nu se ating ăia când se îmbrâncesc pe acolo. Nici cu mingea nu vin in contact...0 atingeri peste tot. La sport de contact sunt doar 2 oameni, nu 2 echipe, care se ating intre ei si lupta pentru cateva minute. In plus, la cat de distantate sunt meciurile in sporturile astea, ar avea timp sa stea si in izolare dupa fiecare meci.

In fine, fie ca tine, sa zicem ca rezista fara competitii unde se ating, dar antrenamente? Intr-un club de sport de contact, profesionisti sunt sub 10. Deci maxim 10 oameni intr-o sala, nu inseamna mult. Antrenament se poate face si la sac, la saltea, la palmare, etc...variante exista si de la distanta, putem sa stam cu masca si manusi (fie de box, fie chirurgicale). Dar sa stii ca pentru capionat mondial, acasa NU te poti antrena.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Drimmero):

Pai exact cum zici tu, se ating pana la urma... orice ai face se ating. Si exact cum am precizat mai sus, oricum ies oamenii in parc si se imbratiseaza, se ating, etc. Excluderea sporturilor de contact nu inteleg ce diferenta face. Puteau sa lase macar antrenamentele cu precizari tampite gen "fara atingeri". Macar lucru la sac si tot era ceva...ca degeaba ai sac acasa ca sportiv, e diferenta mare fata de cand esti in sala cu colegii si e antrenorul acolo.

| suntserios a răspuns (pentru AnastasiaK):

Din ce stiu eu nici sporturile de echipa nu au inceput. Si din ce mai stiu eu antrenamentele pentru profesioniști sunt permise deja.

| AnastasiaK a răspuns (pentru suntserios):

Da, antrenamentele pentru profesionisti sunt permise pentru toate sporturile cu exceptia sporturilor de contact. La fel si competitiile sportive in aer liber.

| Drimmero a răspuns (pentru AnastasiaK):

Da, un antrenament la sac cu maxim 3 oameni in incapere, la o distanta 'regulamentara'.

Sportul nu ai cum sa-l opresti, multi traiesc de pe urma lui sau pentru el, si nici brusc sa-i schimbi obiceiurile pentru ca fix acele caracteristici il face sa fie unic si sa aiba o denumire fata de celelalte prin care sa-l deosebesti. Dupa ce au fost prinsi barosanii cu alcool, tigari si stand unii langa altii o vor lasa mai moale,, am citit ca vor redeschide salile de forta, deci e foarte posibil sa va deschida si voua, sa fie toti multumiti, e aiurea sa faca d-astea cu 'unii au voie, altii nu'.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Drimmero):

Ai prezis bine cu 15 iunie, n-am ce zice big grin

| Drimmero a răspuns (pentru AnastasiaK):

S-ar putea sa se inchida iar tara ca evolueaza cazurile nestingherite

| AnastasiaK a răspuns (pentru Drimmero):

NU cobi!

| Drimmero a răspuns (pentru AnastasiaK):

Se joaca fotbal cu anumite restrictii care din punctul meu de vedere sunt inutile pentru ca fotbalistii se ating destul la fazele fixe cand sunt marcaj om la om, sau cand se faulteaza. Chestiile astea sunt de fatada, jucatorii sunt testati inainte de fiecare meci, poarta masti inainte de meci, si le dau jos cand intra pe teren, la goluri nu au voie sa se imbratiseze, sa se bucure in echipa pentru a nu se 'infecta', dar la fazele fixe sunt calarii unii peste altii,, venise tot desteptii pamantului cu o propunere la modul 'sa nu mai existe deposedari pe timp de pandemie', ala nu mai e fotbal, era bambilici, evident ca nu s-au bagat in seama astfel de prostii. Germania a dat drumul la fotbal fara spectatori, prin asta minimalizeaza efectele, daca e sa se infecteze, se vor infecta in grup restrans doar jucatorii, antrenorii si angajatii de la stadion, dar nu e cazul, vorbim de Germania unde se fac teste inainte de fiecare meci. Fotbalul din sali este interzis deocamdata.

Mai ai rabdare putintel ca se vor rezolva, cred ca undeva pe 15 iunie da drumul in Romania la tot, vad ca au scazut cazurile prin Spania si Italia care erau cel mai afectate din Europa, iar in Romania variaza cazurile pe zi intre 100-200, varful a cam fost, dar inca mai dureaza nu mult pana i se duce din putere tot mai mult.

| JicaContra a răspuns:

Pai inainte de pandemie era: "diaspora nu vrea sa se intoarca pentru ca avem politicieni de rahat", dupa aia s-au intors din cauza pandemiei ca nu mai aveau din ce trai acolo, insa politicienii de rahat nu s-au schimbat

deci asta e explicatia, politicieni cu tarate intre urechi

nu pot sa uit cum primaroaia capitalei, cu nume semnificativ: Fierea, a interzis un eveniment sportiv ANUAL intre arcul de triumf si casa scanteii pentru ca citez: "incurca traficul", ori duminica traficul este aproape 0 (fara pandemie), trece maxim o masina pe minut, iar in 2016 s-a dat rotunda ca face piste de bicilete si acum sunt incredibila distanta de 9km angry

URASC PULITICIENII angryangry

| Meme10Memu a răspuns:

Ce treaba ai tu cu sporturile de contact?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce legatura are raspunsul tau cu intrebarea?

| Meme10Memu a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ce treaba ai tu cu mine?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai tu ai intrat pe profilul meu si imi raspunzi ca ultimul terminat la tot ce gasesti si tot tu intrebi? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este chiar atat de absurd, sporturile de contact, ma gandesc prima data la lupte, nu sunt la fel de sigure din punct de vedere al virusului ca si fotbalul sau tenisul, unde este o probabilitate mai mica de raspandire, in alte tari probabil s au dat drumul si sporturilor de contact, dar aceeasi probabilitate este si sa aiba aparatura si spitale mult mai dezvoltate: ))

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa luam in calcul totusi ca a lasa sportivii profesionisti sa se antreneze nu inseamna ca toata tara va face lupte. Sportivii profesionisti sunt cativa, mult mai putini decat oamenii care inca nu stiu sa poarte masca. Deci chiar nu cred ca sportul de contact ar fi un "focar"...aici sau in orice țară.

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Pai gandeste-te asa
Daca te antrenezi tu si cu inca cineva de ex la box
Si luati virusul din sala de la una ntrenor sau cineva prezent
Tu si acea persoana sunteti purtatori
Ajungeti acasa la parinti sau familie si ii infectati si pe ei (2 3 pers) si acele pers se intalnesc cu altele la randul lor si le infecteaza si pe ele
Nu e chiar atat de simplu pe cat pare
De la o singura persoana infectata a pornit toata pandemia asta
Daca putem lua si cea mai mica masura de protectie, e bine sa o luam, toti facem sacrificii, de la elevi la profesori, de la sportivi la antrenori, de la oameni saraci pana la cei mai bogati, cu virusul asta nu e de gluma, cu toate ca ne place sau nu, trebuie sa asteptam un vaccin eficient ca sa putem intra cat de cat in normal

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Idealizezi lucrurile. Daca toti ar sta in case, daca nu s-ar vizita iubitii intre ei, daca nu ar iesi prietenii impreuna in parcuri, etc etc...atunci da, ti-as da dreptate. Dar pana una alta, lucrurile nu se intampla asa.

Ca sa ti-o spun direct, in prezent se desfasoara antrenamente de sport de contact in parcuri si la domiciliu (vine unul acasa la altul si se antreneaza in 2). Tu nu stii chestiile astea, dar altii, destui, le stiu (mai ales ca printre sportivii de contact sunt oameni care lucreaza in sistem). Cu ce e diferit ce fac ei, la nivel de risc, față de prietenii care se viziteaza unii pe altii sau ies impreuna in parc si se mai iau in brate, se ating, etc? Cu nimic. Asa ca, spune-mi, cu ce se schimba datele problemei daca acele antrenamente ar fi permise si ar avea loc in sali?

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, si argumentul prezentat de tine nu e exclusiv pentru sport de contact, doar asa ai vrut sa-l pui tu in context, cu box. Acelasi scenariu pot sa ti-l fac si eu intre alti sportivi sau chiar intre 2 prieteni care ies pe 1 iunie la o cafea la terasa.winking

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Ai punctat bine lucrurile : ))
Nu mai am cu ce sa imi sustin opinia
Poate ai dreptate in legatura cu sporturile de genul
Good joblaughing
Insa opiniile mele inca raman, oameni nu sunt fiinte solitare, avem nevoie unii de alti si avem nevoie de socializare, insa in perioada asta ar trebui sa pastram putin distantalaughing