| Andreasx a întrebat:

As dori sa iau un supliment de pudra proteica cu ajutorul careia sa mi fac un shake pe zi in combinatie cu sport desigur,am citit pe net ca inlocuieste starea de foame si asigura necesarul de proteina, dezvolta masa musculara.Nu stiu insa ce pudra sa iau,vreau sa aiba un gust ok cat de cat sa il pot bea.
Ce ma sfatuiti?
Doresc sa slabesc,sunt fata,am 1, 61 inaltime si 54 de kg. Vreau sa mai dau jos 3-4 kg,cu sport, alimentatie sanatoasa si ca supliment daca m-ar ajuta shakeurile din pudra proteica.Cate grame sa iau pe zi in raport cu cata apa? multumesc frumos.

4 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

O alimentatie cu multe legume si fructe crude te poate ajuta foarte bine. Nu-ti mai face griji in privinta greutatii!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Doar cu legume si fructe crude o sa pierzi ft mult din masa musculara.

AI nevoie de oua, carne/peste, branza zilnic ( sau alte surse bune de proteina )

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu nu am exclus ce ai punctat foarte bine!

| DovleacTurbat a răspuns:

Suplimentele se aleg in functie de alimentatia ta. NU asigura necesarul TOTAL de proteina, el suplimenteaza necesarul tau pe care teoretic nu-l poti atinge din alimentatie. Vrei sa slabesti, ok. Un tip care vrea sa slabeasca (defineasca) fara a pierde masa musculara i se recomanda un 2g/kg de proteina. In cazul tau nu cred ca ai o anumita masa musculara si vrei sa o pastrezi in timpul procesului de definire, deci nu vad rostul suplimentului proteic si chiar de ai vrea sa mergi pe 2g/kg de proteina la kg-le tale iti poti lua usor necesarul doar din mancare, dar repet nu-i vad rostul. Un stimulet pentru arderea grasimii este l-carnitina (NU face minuni, doar GRABESTE procesul de ardere al grasimii) combinat cu o alimentatie buna, sport, apa si odihna vei obtine rezultatele dorite.