| Robert492 a întrebat:

As dori sa ma apuc de sala,si as avea nevoie de niste sfaturi,si bineinteles as dori sa iau niste proteine&vitamine pentru a-mi fi mai usor.
Astept recomandarile voastre,dar nu vreau sa-mi recomandati pentru a-mi creea masa musculara creatina la greu, deoarece nu doresc proteine cu continut mare de creatina.

4 răspunsuri:
| iefsul a răspuns:

Mai bine faci acasa nu mai da banii pe sala, poti face flotari, abdomene,genuflexiuni, tractiuni, la bara transversala, sau exerciti cu extensorul, si poti imbina exercitile de forta cu alergarea sau gimnastica.parerea mea. bafta

| Cosmin86 a răspuns:

Iti recomand optimum nutrition, whey gold. Sau dymatize elite whey. Iei o portie dimineata si una imediat dupa antrenament.

Si nu exista "proteine care contin creatina", proteina e ceva, creatina e altceva, exista doar produse care contin ambele. Ce ti-am recomandat eu NU au creatina deloc, au proteine + glutamina ( glutamina ajuta la recuperarea dupa efort ).

Cel mai bun sfat e sa vorbesti cu instructorul de la sala sa-ti faca un program de incepator, ca altfel o sa te antrenezi haotic, gen nu o sa acorzi 48 de ore pentru un muschi, anumite grupe ( gen zona lombara ) nu o sa le lucrezi deloc, etc.

Si mananca mai mult de 3 mese pe zi, principalele proteine ti le asiguri din alimentatie ( carne, lapte, branza, oua ), astea cumparate sunt suplimente, ele conteaza doar 10-15 %, alimentatia e cea mai importanta.

P.S. : intra si pe culturism.ro si uita-te la antrenament, alimentatie si jurnal de antrenament, trebuie sa-ti faci si tu un jurnal

| alex9569 a răspuns:

Salll, eu iti recomand hy-pro85 eu le-am cumparat din Germania nu stiu daca sunt si in Romania da sunt foarte bune, am sa ti dua niste sfaturi, mananca inainte de a merge la sa la cu o ora si bea in acelasi timp si proteinele (nu au continut mare de creatina) dupa ce vi de la sala mai bea o doza de proteine, e recomandabil seara sa mergi la sala. Dai o fundita?

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex9569):

Fundita? esti gay? laughing