| Iulian09 a întrebat:

As vrea sa iau proteine, puteti sa-mi recomandati ceva?

Răspuns Câştigător
| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Da, ca incepator iti recomand unul mai lejer de 3 zile :

luni -> piept, biceps, triceps

miercuri -> spate, umeri, trapez

vineri -> picioare, abdomen

Fa-l pe asta ( sau altul de 3 zile ) pe o perioada de 6-7 luni, apoi o sa-l schimbi ca o sa ai alt nivel, spre ex. intr-o zi o sa lucrezi doar spate, in alta doar picioare, in alta doar brate, etc.

Oricum la sala e un instructor si o sa-ti arate el, ca tu fiind incepator este foarte important sa inveti sa faci corect exercitiile ( 90 % le fac incorect, de aici si rezultatele proaste pe care le au multi ), si la inceput o sa te puna mai mult pe aparate si apoi pe greutati libere.

17 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Daca vrei din mancare incearca oua, carne, lactate, ciuperci, soia etc.
Daca vrei prafuri, din cate stiu eu cele de la pronutrition sunt foarte bune privind raportul calitate/pret.

| Cosmin86 a răspuns:

Varsta, inaltime/greutate, obiective, alimentatie. Fara aceste informatii nu-ti poate nimeni recomanda ceva.

| Iulian09 explică (pentru Cosmin86):

Intre 1.83-1.85 si 71kg
as vrea sa dau forma muschilor si sa ii dezvolt dar nu foarte mult, in special zona abdominala brate si pectorali

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iulian09):

Ti-am raspuns la intrebarea cealalta.

Dezvolta si umeri ( sunt vizibili din toate unghiurile, mult mai importanti decat brate ) si spate ( un spate firav sare imediat in ochi ).

P.S. : nu sari nici peste picioare, sa nu ajungi sa ai "chicken legs".

Cel mai bine e sa antrenezi toate grupele la fel.

Ce program de antrenament ai?

| Iulian09 explică (pentru Cosmin86):

Nu am unul inca, o sa ma apuc saptamana viitoare de sala.
Mi-ai putea recomanda ceva?

| Iulian09 explică (pentru MihaelaMariaPopa):

Ok mersi

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru Iulian09):

Da, ca incepator iti recomand unul mai lejer de 3 zile :

luni -> piept, biceps, triceps

miercuri -> spate, umeri, trapez

vineri -> picioare, abdomen

Fa-l pe asta ( sau altul de 3 zile ) pe o perioada de 6-7 luni, apoi o sa-l schimbi ca o sa ai alt nivel, spre ex. intr-o zi o sa lucrezi doar spate, in alta doar picioare, in alta doar brate, etc.

Oricum la sala e un instructor si o sa-ti arate el, ca tu fiind incepator este foarte important sa inveti sa faci corect exercitiile ( 90 % le fac incorect, de aici si rezultatele proaste pe care le au multi ), si la inceput o sa te puna mai mult pe aparate si apoi pe greutati libere.

| yellowalien a răspuns:

Eu iau spirulina. Contine proteine vegetale de foarte buna calitate. Te poti informa, daca practici un sport de performanta e chiar indicata happy

| Eidriana a răspuns:

Herbalife

| PinkPanther a răspuns (pentru Eidriana):

O mare teapa. cine vrea shakeuri proteice gaseste mai bune calitativ, cu ingredinete naturale (cel putin mai naturale decat cele de la herbalife) si la proturi mult mia scazute

| Nickname1890 a răspuns (pentru PinkPanther):

Imi spui si mie cum este proteina artificiala?

Eu iti recomand 100% whey protein de la California Fitness si 100% whey GOLD de la Optimum Nutrition

| PinkPanther a răspuns (pentru Nickname1890):

Prin ingretiente naturale ma refeream la restul ingredientelor continute, nu neaparat la proteina, dar eu nu am vazut sa apara pe nicaieri ingedientele produselor herbalife, ma indoiesc ca sunt foarte sanatoase, la asta ma refream

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru PinkPanther):

Ptr ca nu ai avut in fata ta nicioadata un produs Herbalife, apai sa-ti mai dai cu parerea de ceva ce nu stii?

| ArianaAry0000 a răspuns:

Te sfatuiesc sa consulti un medic si sa nu iei proteine asa cum iti spun unii si altii. Un amic a luat asa 'aiurea' si s-a ingrasat enorm... Depinde de organism (d-asta trebuie sa consulti mai intai un specialist ).
Funda?

| PinkPanther a răspuns (pentru ArianaAry0000):

Normal ca s-a ingrasat daca a luat proteine si pe langa asta a manacat fara limita. Proteinele te ajuta sa slabesti, iar daca iei proteine mananci mult si faci sport pui masa musculara. Daca mananci mult iei proteine si nu iti misti curul din fata calculatorului sau de la tv normal ca te ingrasi..cu sau fara proteine.

| ArianaAry0000 a răspuns (pentru PinkPanther):

Ba nu-i adevarat. El are o mini sala in casa si in + se duce si la sala de 3x pe saptamana... Si manca ce i-a spus un specialist pentru ca el juca baschet.

| Andreiciuc a răspuns:

Baga Gfx-8 is f bune

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andreiciuc):

Sunt o porcarie ieftina de la pronutrition. incearca si tu muscletech, dymatize, gaspari, ON si o sa vezi o diferenta URIASA fata de faina indulcita gfx